Zaloguj
Reklama

Rodzicu – nie bagatelizuj tych chorób

Dziecko z wysypką
Fot. panthermedia
Dziecko z wysypką
(0)

Główny Inspektorat Sanitarny potwierdził wystąpienie ogniska odry niedaleko Warszawy. Na co powinni zwrócić uwagę rodzice, którzy posyłają swoje dzieci do żłobka, przedszkola czy szkoły?

Reklama

Sezon „grypowy” rozpoczął się w kraju szybciej niż zwykle. Już w październiku odnotowano pierwsze przypadki zachorowania na grypę potwierdzone przez Główny Inspektorat Sanitarny. Poza grypą, typową dla tej pory roku, odnotowuje się coraz więcej informacji o pojawiającej się w żłobkach, przedszkolach czy szkołach bostonce, szkarlatynie i… odrze. Przypadki zachorowań na odrę potwierdziły już badania wirusologiczne opublikowane przez Ministerstwo Zdrowia. Na co powinni zwrócić uwagę rodzice, których dzieci codziennie uczęszczają do miejsc, gdzie ryzyko zachorowania jest wysokie?

Po pierwsze – jeśli placówka poinformuje Cię, że na jej terenie odnotowano przypadki choroby zakaźnej (jak np. odry) – nie bagatelizuj sprawy. Poradź się lekarza pierwszego kontaktu, na co zwrócić uwagę i jak ograniczyć ryzyko zakażenia.

Po drugie – zwracaj uwagę na niepokojące objawy. Poniżej zestawienie najbardziej charakterystycznych objawów, które powinny skłonić do wizyty u pediatry:

  • Bostonka – wirus przenosi się drogą kropelkową, pierwsze objawy pojawiają się około 2 dni po infekcji; do najbardziej charakterystycznych objawów należą: nagłe odczucie zmęczenia, ból gardła, temperatura powyżej 38 ° C, brak apetytu, pojawienie się grudek i plamek – przede wszystkim – na dłoniach, stopach i górnej części klatki piersiowej.
  • Szkarlatyna – czyli inaczej płonica, to choroba, która występuje rzadko, jednak co jakiś czas pojawiają się informacje o jej nowych ogniskach. Do charakterystycznych objawów płonicy zalicza się ból gardła, wysoką gorączkę, zaczerwienienie migdałków, wysypka oraz malinowe zabarwienie języka.
  • Grypa – najpopularniejsza choroba wirusowa okresu jesiennego, do charakterystycznych objawów zalicza się bóle głowy, brak apetytu, łamanie w kościach, katar.
  • Odra – okres wylęgania odry trwa od 9 do 14 dni, zazwyczaj zaczyna się bezobjawowo, choć mogą pojawić się objawy takie jak złe samopoczucie czy nagłe osłabienie. Kolejnym etapem jest pojawienie się gorączki, możliwe wystąpienie zapalenia spojówek z towarzyszącym nieżytem nosa. Następnie do objawów dochodzi kaszel oraz pojawia się wysypka – tzw. plamki Fiłatowa i Koplika (białe plamy, otoczone czerwoną obwódką, pojawiają się na wysokości zębów trzonowych). W kolejnym etapie następuje rzut gorączki z pojawianiem się coraz intensywniejszej wysypki na całym ciele.
  • Świnka – pierwsze objawy świnki można pomylić z grypą: nagłe pogorszenie nastroju, spadek apetytu czy pojawienie się gorączki nie sugerują świnki. Z upływem czasu pojawiają się kolejne objawy – obrzmienie ślinianek, zaczerwienienie, obrzęk i ból.

Pamiętaj – nigdy nie bagatelizuj objawów chorobowych! Nieleczone choroby mogą wywoływać szereg powikłań, których skutkiem może być nawet utrata życia.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze