Zaloguj
Reklama

Refundacja szczepień przeciw grypie coraz bardziej możliwa

Autorzy: Monika Frelak, Newsrm.tv
Przeziębiona rodzina
Fot. panthermedia
Przeziębiona rodzina
(0)

Ministerstwo Zdrowia rozważa wprowadzenie refundacji szczepionki przeciw grypie Ministerstwo Zdrowia rozważa wprowadzenie refundacji szczepionki przeciw grypie – tak zapowiedział Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia. Obecnie szczepionka przeciw grypie jest dostępna bezpłatnie dla osób starszych tylko w wybranych samorządach, w ramach realizowanych przez nie programów zdrowotnych.

Reklama

 – Mamy problem z grypą i z zachorowalnością na grypę. Koszt zaniechania szczepień dla populacji jest bolesny, a jego konsekwencje są trudne do zaakceptowania, bo niestety umierają ludzie. Problem z grypą wynika z bardzo niskiego odsetka zaszczepionej populacji. W przyszłym sezonie będziemy myśleli nad grupami chorych, które mogłyby uzyskać refundację tego szczepienia – mówi Łukasz Szumowski.

W obecnym sezonie zmarło już 37 osób, 15 363 było hospitalizowanych, a zachorowało ponad 4 miliony (4 355 558). Na powikłania pogrypowe szczególnie narażone są osoby powyżej 65. roku życia, dzieci i osoby z chorobami przewlekłymi. Najwięcej zgonów potwierdzono u osób właśnie po 65. roku życia – aż 24.

Według amerykańskich statystyk w latach 1976-2007 zgony pacjentów powyżej 65. roku życia stanowiły blisko 80 proc. wszystkich zgonów z powodu powikłań pogrypowych. Często nie są to bezpośrednio zgony z powodu grypy, ale jej powikłań. W przypadku grypy u osób przewlekle chorych może nastąpić nasilenie choroby przewlekłej, które w konsekwencji prowadzi do zgonu.

– Na pewno będziemy się starać objąć szczepieniami tych, którzy najbardziej na tym skorzystają: grupy ryzyka, populacje definiowane wiekiem lub obie te grupy. W najbliższych miesiącach będziemy przyglądać się możliwościom refundacji szczepienia przeciw grypie – komentuje Marcin Czech, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Eksperci są zgodni, że najlepszą metodą zapobiegania zarażeniom wirusem grypy oraz uniknięcia powikłań są szczepienia profilaktyczne, których skuteczność wynosi aż 70-89%. Niestety w Polsce szczepi się jedynie ok. 3,7% populacji. Wg raportu E&Y w roku z epidemią koszty leczenia, czyli tzw. koszty bezpośrednie oraz koszty pośrednie mogą sięgać nawet 5 mld zł. W tym sezonie koszty samej hospitalizacji związane z leczeniem pacjentów chorych na grypę wyniosły już ponad 20 mln zł.

 – Ja zaszczepiłem się przeciw grypie za własne pieniądze, nieduże. Moja rodzina jest zaszczepiona i tak naprawdę to jest najlepszy sposób, żeby sobie z grypą radzić – dodaje Marcin Czech.

Od niedawna w Polsce pacjenci mają możliwość skorzystania z innowacyjnych szczepionek 4-walentnych. Zapewniają one najszerszą możliwą ochronę przed grypą, ponieważ zawierają 2 szczepy wirusa grypy typu A i 2 linie wirusa grypy typu B. Na świecie szczepionki te są powszechnie rekomendowane przez najważniejsze instytucje zdrowia publicznego. W Wielkiej Brytanii, Kanadzie oraz Australii są refundowane dla pacjentów z grup ryzyka.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze