Zaloguj
Reklama

Przygotuj się na sezon grypowy

Autorzy: Informacja prasowa: Benhauer
Katar, przeziębienie, grypa
Fot. ojoimages
Katar, przeziębienie, grypa
(0)

Kończy się kalendarzowe lato i pojawiają się coraz większe wahania temperatury między nocą i dniem. Taka sytuacja sprzyja przeziębieniom, które lekceważone mogą doprowadzić do grypy sezonowej. Skuteczną ochroną przed zarażeniem jest szczepienie ochronne.

Reklama

Statystyki i raporty epidemiologiczno-wirusologiczne opracowane przez Zakład Epidemiologii i Zakład Badania Wirusów Grypy, Krajowy Ośrodek ds. Grypy w NIZP-PZH pokazują, że w ostatnim sezonie grypowym zanotowano w Polsce ponad 2,42 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz ponad 11 tys. związanych z grypą hospitalizacji. Te dane mogą przerażać, ale jednocześnie stanowią ostrzeżenie i przestrogę przed sezonem grypowym, który się właśnie zbliża.


Specjaliści twierdzą, że jedyną skuteczną ochroną przed zarażeniem wirusem grypy jest szczepienie ochronne.


- Szczepienie przeciwko grypie to pojedyncza dawka szczepionki dawana podskórnie lub domięśniowo. Najlepszym okresem na przyjęcie szczepienia jest okres jesienny – na przełomie sierpnia - września. Preparat zaczyna działać dwa tygodnie po podaniu i chroni osobę zaszczepioną przez cały okres jesienno-zimowy – mówi lek. med. Krzysztof Kozbur z Centrum Medycyny Profilaktycznej w Krakowie.


Grypy nie można lekceważyć, jej niewyleczenie powoduje wiele groźnych skutków ubocznych, czasami prowadzących do śmierci. Dlatego warto się zaszczepić, a jeśli już dopadnie nas wirus grypy, udajmy się do lekarza pierwszego kontaktu, który najlepiej pomoże nam w przypadku zachorowania.


Grypa to choroba zakaźna układu oddechowego, która jest wywoływana przez wirus grypy. Pomiędzy ludźmi grypa przenoszona jest drogą kropelkową np. poprzez kichanie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że może przyczyniać się do jej rozprzestrzeniania korzystając w czasie choroby chociażby z transportu publicznego. Najbardziej narażone na zachorowanie są osoby powyżej 65 roku życia, dzieci poniżej 2 lat oraz osoby cierpiące na choroby układu krążenia, cukrzycę oraz pracownicy służby zdrowia, żłobków czy przedszkoli.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze