Zaloguj
Reklama

Przetrenowanie

Autorzy: Ewa Chodkowska
Bieganie, jogging
Fot. ojoimages
Bieganie, jogging
(5)

Trening jest ważną czynnością, kiedy chcemy, aby nasza sylwetka była szczupła i wymodelowana.

Reklama

Również w tym przypadku sprawdza się powiedzenie „co za dużo to niezdrowo”. Przetrenowanie niesie za sobą więcej negatywnych niż pozytywnych skutków. Przetrenowanie we wczesnych fazach jest często nierozpoznawalne, ponieważ nie występują objawy, ewentualnie są tak małe, że zwykle się je bagatelizuje.

Mogą pojawiać się lekkie bóle pleców u rowerzystów, bóle kostki lub stopy u biegacza, ból barku u kulturystów itp. Niewielkie zmiany w chodzie mogą prowadzić do poważniejszych kontuzji. Zazwyczaj w tym czasie wyniki badania krwi będą w normie, co może prowadzić do przedłużenia się kontuzji i pogorszenia wyników.

W początkowym stadium przetrenowania można uzyskać dobre efekty, jeśli się je dobrze wykorzysta. Problem pojawia się, kiedy trenerzy i sportowcy zbyt często doprowadzają się do przetrenowania. Prowadzi to do wypalenia i osłabienia siły mięśni.
Drugie stadium często jest obserwowane przez sportowców wykonujących duże ilości ćwiczeń siłowych lub aerobowych. Odczuwają oni przypływ energii, są niespokojni i mają wrażenie, że nie potrzebują snu.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze