Zaloguj
Reklama

Przełom w walce z wypadaniem włosów?

Wypadanie włosów
Fot. pantherstock
Wypadanie włosów
(0)

Najnowsze badania opracowanie przez naukowców z Północnej Karoliny mogą okazać się przełomem w nierównej walce z nadmiernym wypadaniem włosów.

Reklama

Nadmierne wypadanie włosów to problem, który często związany jest z wiekiem, lecz nie zawsze. Wpływ na to mogą mieć także zmiany hormonalne, czynniki genetyczne czy środowiskowe. Nowy eksperyment przeprowadzony na zwierzętach ujawnił mikroRNA, które najprawdopodobniej stymuluje porost włosów.

Alternatywne sposoby na porost włosów

Pomimo to, że do tej pory dostępne były metody leczenia wypadania włosów, żadna z nich nie przynosiła oczekiwanego skutku. Właśnie dlatego naukowcy szukają innych, alternatywnych metod porostu włosów, które zwykle opierają się na zachęceniu mieszków włosowych – części skóry, na których rosną włosy – do aktywizacji.

Przeszczep mieszków włosowych to bardzo kosztowny zabieg, dlatego naukowcy postanowili przeprowadzić eksperyment, w którym podjęto próbę stymulacji komórek mieszków włosowych w laboratorium. Badanie wykazało, że pozbycie problemu nadmiernego wypadania włosów jest możliwe i skuteczne, jednak komórki mieszków włosowych wymagają hodowli w odpowiednio przystosowanych warunkach.

Środowisko 3D najlepsze dla włosów

Jak tłumaczą autorzy badania, komórki mieszka włosowego muszą komunikować się z innymi komórkami, aby zmienić stan mieszków włosowych ze stanu pasywnego na aktywny. Najlepsze do tego jest środowisko 3D, a nie płaskie – 2D.

Komórki 3D w tzw. keratynowym rusztowaniu działały najlepiej. Sferoida naśladuje mikrośrodowisko włosów, a keratynowe rusztowanie działa jak kotwica, utrzymując je w miejscu, w którym są potrzebne – mówi autor badania, Dr Ke Cheng, profesor na Wydziale Molekularnych Nauk Biomedycznych w Karolinie Północnej.

Wyhodowanie komórki 3D

Naukowcy odpowiedzialni za projekt leczyli myszy hodowanymi komórkami pęcherzyka 2D oraz 3D na rusztowaniu keratynowym i minoksydylem. Odkryli, że hodowane w 3D komórki pęcherzykowe przeszczepione na obszary łysienia były skuteczniejsze niż dwuwymiarowe czy minoksydyl. Po 15 dniach myszy, które poddano leczeniu komórkami mieszków włosowych hodowanych w 3D, odzyskały 90% włosów.

Przełom w walce z wypadaniem włosów?

Odkrycie naukowców z Karoliny północnej jest niewykle cenne i może okazać si przełomowe, ponieważ implantacja mieszków włosowych z hodowli 3D skuteczniej stymuluje aktywność mieszków włosowych. Jednak do potwierdzenia hipotezy niezbędne będą kolejne badania.

Terapia komórkowa za pomocą komórek 3D może być skuteczną metodą leczenia łysienia, ale potrzebny jest długotrwały proces. Z drugiej strony mikroRNA można wykorzystać w lekach na bazie małych cząsteczek. Więc hipotetycznie moglibyśmy stworzyć krem ​​lub balsam, który ma podobny efekt, a produkcja i proces nie będzie aż tak czasochłonny i kosztowny. Przyszłe badania skupią się wyłącznie na wykorzystaniu tylko mikroRNA do procesu wzrostu włosów – dodaje Ke Cheng.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze