Zaloguj
Reklama

Profilaktyka stomatologiczna u kobiet w ciąży

Autorzy: Katarzyna Kurek
Wizyta u dentysty
Fot. ojoimages
Wizyta u dentysty
(0)

Stan zdrowia jamy ustnej kobiety w ciąży ma znaczący wpływ na zdrowie płodu i dlatego, już w okresie oczekiwania na dziecko trzeba podjąć działania, mające na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia ognisk zapalnych w jamie ustnej, próchnicy i chorób przyzębia, które to mogą być przyczyną przedwczesnego porodu lub niskiej masy urodzeniowe noworodków.

Reklama

Podczas ciąży należy zwrócić szczególną uwagę na niekorzystne czynniki mające wpływ na stan zdrowia jamy ustnej ciężarnej. Wśród nich można wyróżnić: wzrost spożycia węglowodanów, zwiększenie częstotliwości posiłków oraz niestrawność i wymioty towarzyszące kobiecie podczas pierwszego trymestru ciąży.

Oprócz wymienionych czynników zaobserwować można również wzrost stężenia hormonów płciowych we krwi, co wpływa na zmianę sekrecji śliny i skład płynu dziąsłowego. Jak wynika z badań, tylko niewielka ilość przyszłych matek jest objęta kompleksową opieką stomatologiczną w okresie ciąży, dlatego warto zainteresować się tematyką dotyczącą pielęgnacji jamy ustnej u ciężarnej już przed planowaną ciążą. Bardzo istotne jest odpowiednie komponowanie diety matki z uwzględnieniem zwiększonego zapotrzebowania na białko, sole mineralne (wapń, fors fot) oraz witaminy. Najważniejszą rolę w rozwoju uzębienia mają witaminy A, C i D.

Niedobór białka w diecie może prowadzić do zmniejszenia wielkości zębów dziecka, opóźnienia ich wyrzynania lub zwiększyć podatność na próchnicę. Argumentem skłaniającym do ograniczenia węglowodanów w diecie ciężarnej jest fakt, iż w 4 miesiącu ciąży, a nawet już w 8 tygodniu zaczynają rozwijać się receptory smakowe płodu.

Występujące w tym okresie upodobania matki do np. słodyczy, może w przyszłości zwiększyć skłonność dziecka do słodkich pokarmów. Nigdy nie należy lekceważyć profilaktyki dotyczącej higieny jamy ustnej u kobiet ciężarnych, ponieważ zaniedbania wynikające z niewiedzy mogą nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne nie tylko dla ciężarnej, ale i jej dziecka.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze