Zaloguj
Reklama

Postrzeganie - pułapki umysłu

Autorzy: Klaudia Tomala
Źródło: Tajemnice postrzegania [w:] Świat wiedzy, październik 2011
Bilikiewicz A, Psychiatria, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011
Mózg
Fot. Panthermedia
Mózg
(0)

Czy możemy bezgranicznie ufać naszemu mózgowi? Okazuje się, że nie.

Reklama

Postrzeganie (inaczej percepcja lub integracja sensoroczna) to zdolność człowieka do odbierania bodźców zarówno ze środowiska zewnętrznego jak i z naszego ciała.

W każdej sekundzie nasz mózg odbiera ok. 11 milionów różnych informacji, co w przeliczeniu na 1 minutę daje 660 milionów informacji docierających do tego organu. Jednak jego zdolności operacyjne są ograniczone, nie może zatem analizować wszystkich bombardujących go bodźców.

Co zatem robi mózg z taką liczbą niemożliwych do przetworzenia informacji?

Mózg korzysta z procesu radykalnej selekcji, odfiltrowując tylko niektóre wrażenia zmysłowe, resztę natomiast ignoruje. Uważa się, że z 11 milionów informacji odbieranych w czasie sekundy przetwarzanych jest co najwyżej 40.

Które informacje są wybierane?

Filtry wybierają te informacje, które są zgodne z naszymi podświadomymi pragnieniami lub mają znaczący wpływ na nasze zamiary, ewentualnie te, które budzą strach lub pożądanie. Tak więc przykładowo widzimy to, co chcielibyśmy lub spodziewalibyśmy się zobaczyć. W tym procesie mózg sięga do pamięci długotrwałej i dopasowuje nową sytuację do naszych wcześniejszych doświadczeń - postępuje według schematów, “na skróty”.

To, co widzimy, słyszymy, czujemy jest tylko namiastką informacji, które do nas docierają. Ciężko więc kłócić się z kimś o to co i jak postrzegamy. Każdy może odbierać otoczenie inaczej. To co może nam się wydawać oczywiste jest uzależnione od tego, co nasze filtry przetworzą a co odrzucą. To mózg buduje naszą indywidualną rzeczywistość.

Reklama
(0)
Komentarze