Postrzeganie - pułapki umysłu

Czy możemy bezgranicznie ufać naszemu mózgowi? Okazuje się, że nie.
Postrzeganie (inaczej percepcja lub integracja sensoroczna) to zdolność człowieka do odbierania bodźców zarówno ze środowiska zewnętrznego jak i z naszego ciała.
W każdej sekundzie nasz mózg odbiera ok. 11 milionów różnych informacji, co w przeliczeniu na 1 minutę daje 660 milionów informacji docierających do tego organu. Jednak jego zdolności operacyjne są ograniczone, nie może zatem analizować wszystkich bombardujących go bodźców.
Co zatem robi mózg z taką liczbą niemożliwych do przetworzenia informacji?
Mózg korzysta z procesu radykalnej selekcji, odfiltrowując tylko niektóre wrażenia zmysłowe, resztę natomiast ignoruje. Uważa się, że z 11 milionów informacji odbieranych w czasie sekundy przetwarzanych jest co najwyżej 40.
Które informacje są wybierane?
Filtry wybierają te informacje, które są zgodne z naszymi podświadomymi pragnieniami lub mają znaczący wpływ na nasze zamiary, ewentualnie te, które budzą strach lub pożądanie. Tak więc przykładowo widzimy to, co chcielibyśmy lub spodziewalibyśmy się zobaczyć. W tym procesie mózg sięga do pamięci długotrwałej i dopasowuje nową sytuację do naszych wcześniejszych doświadczeń - postępuje według schematów, “na skróty”.
To, co widzimy, słyszymy, czujemy jest tylko namiastką informacji, które do nas docierają. Ciężko więc kłócić się z kimś o to co i jak postrzegamy. Każdy może odbierać otoczenie inaczej. To co może nam się wydawać oczywiste jest uzależnione od tego, co nasze filtry przetworzą a co odrzucą. To mózg buduje naszą indywidualną rzeczywistość.