Zaloguj
Reklama

Polio wraca i atakuje!

Bakteria
Fot. Panthermedia
Bakteria
(0)

Choroba Heinego-Medina (pod taką nazwą występuje w Polsce lub ostre nagminne porażenie dziecięce) wywołana jest przez wirus o nazwie polio, który przenoszony jest drogą wziewną. Pokarmową lub z zakażonymi przedmiotami. Nazywany jest on „cichym intruzem” gdyż wdziera się do organizmu i sieje w nim ogromne spustoszenie.

Około 20 lat temu ogłoszono zwycięstwo w walce z wirusem polio. Niestety doniesienia z ostatnich miesięcy pokazują, że wirus ten powrócił i znów atakuje w różnych częściach Świata.

Reklama

W chwili obecnej wyróżnia się kilka postaci polio (przebieg bezobjawowy, postać rdzeniowa, porażenna, zakażenie poronne, postać opuszkowa oraz opuszkowo-rdzeniowa, zespół poporażenny czy zapalenie mózgu). Wirus polio został już jakiś czas temu wyeliminowany na całym Świecie, m.in. dzięki rozpowszechnieniu szczepień (Światowa Organizacji Zdrowia) ogłosił nawet 2001 roku, że Europa jest wolna od tej choroby. Jak dotąd najgroźniejszy jest typ 1 wirusa, który prowadzi do nieodwracalnego paraliżu bądź niedowładu kończyn.

Niestety najnowsze doniesienia mówią o tym, że wirusowa choroba zakaźna znów powraca. Doniesienia o niej pochodzą z: Syrii, Nigerii, Pakistanu, Izraela a także z Ukrainy. W niektórych przypadkach organizm człowieka jest w stanie sam zwalczyć wirusa w innych zaczyna on wędrować po całym organizmie i doprowadza do paraliżu kończyn. Może także doprowadzić do śmierci chorego. W 2014 roku zaszczepiono ponad 50% Ukraińskich dzieci przeciwko wirusowi polio, niestety doszło do rozprzestrzeniania się tzw. wirusa pochodzenia szczepionkowego (co oznacza, że doszło do mutacji wirusa pochodzącego ze szczepionek).  

Profesor Andrzej Zieliński uspokaja, że epidemia wirusa polio nie dotyczy Polski. A mutacja wirusa jest rzadkością na Ukrainie. „W chwili obecnej jesteśmy bezpieczni dzięki stosowanym szczepieniom”. W Polsce jest ono bezpłatne i obowiązkowe. Dzieciom podawana jest szczepionka o nazwie IPV w formie zastrzyku. Pamiętajmy o tym, że nie istnieje lekarstwo na polio a osoby zakażone leczy się poprzez rehabilitację (łagodzenie objawów choroby).

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze