Zaloguj
Reklama

Pocenie się latem

Wysportowane ciało
Fot. ojoimages
Wysportowane ciało
(5)

Pot – towarzyszy nam na co dzień. Jednak gdy nadchodzi okres wakacji, staje się naszym nieodłącznym wrogiem. Powoduje  uczucie dyskomfortu oraz zakłopotania. Często stosujemy bardzo wiele środków przeciwpotowych – bezskutecznie.

Reklama

W skład potu wchodzi głównie woda (~99%) oraz sole, tłuszcze, mocznik, związki mineralne. Jego skład zależy również od naszej diety oraz klimatu w jakim żyjemy i czynników hormonalnych.

 

Dlaczego się pocimy?

Głównym celem potu jest regulacja ciepłoty ciała. Gruczoły potowe zlokalizowane są w obrębie całej skóry. Najwięcej jest ich w obszarze stóp i dłoni.

Zapach potu jest wynikiem rozkładu flory bakteryjnej na powierzchni skóry. Codzienna kąpiel i stosowanie odpowiednich dla Twojej skóry, bezalkoholowych dezodorantów wpłynie na jego zahamowanie.

Nadmierna potliwość może być przyczyną wielu chorób jak np. niedoczynność tarczycy, przewlekły stres, cukrzyca, choroby nerek, gruźlica oraz wiele innych. Jeżeli podejrzewasz jedną z wymienionych chorób, udaj się do lekarza na konsultację. Pamiętaj, aby codziennie dbać o higienę osobistą. Pij dużo wody, aby uzupełnić jej niedobór w organizmie.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Fozik.pl, zdjęcia: ojoimages

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze