Zaloguj
Reklama

Ortoreksja – symptomy, które powinny zaniepokoić

Sałatka warzywna
Fot. panthermedia
Sałatka warzywna
(0)

Ortoreksja to jedna ze współczesnych chorób cywilizacyjnych, które – obok anoreksji czy bulimii – dotykają coraz więcej nastolatków. Czy wiesz, czym jest ortoreksja i jakie są jej symptomy?

Reklama

Ortoreksja nazywana jest chorobą duszy – chory żyje w przekonaniu, że żyje zdrowo i dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Rzeczywistość jest jednak diametralnie inna.

Ortoreksja została opisana przez Stevena Bartmana, który schorzenie opisał na… swoim własnym przykładzie. Jako dziecko zmagał się z alergią na gluten – wiedząc, że składniki pokarmowe zawierające gluten mogą mu zaszkodzić, zdrowe żywienie stało się jego obsesją. Objawy ortoreksji trudno jednoznacznie zdefiniować – z jednej strony chory stara się żyć zdrowo, z drugiej coraz gwałtowniej ogranicza spożycie określonych produktów. Początkowo zmiana polega na ograniczeniu słodyczy, tłustych mięs i stopniowej eliminacji coraz większej liczby produktów spożywczych. Dodatkowo chory zaczyna coraz intensywniej ćwiczyć. Może on odczuwać zawroty głowy, które są skutkiem niedoborów witamin. Chorzy często cierpią na anemię, a zmiany nastroju mogą przerodzić się w depresję. 

Jak rozpoznać ortoreksję?

Diagnozę może postawić lekarz, jednak warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Czy:

  • masz wyrzuty sumienia, gdy zjesz coś kalorycznego?
  • nie odczuwasz przyjemności ze zjedzenia posiłku?
  • stresuje Cię sytuacja, gdy masz zjeść posiłek przygotowany przez kogoś innego, poza swoją kontrolą?
  • intensywnie ćwiczysz, ograniczając spożycie kalorii?
  • chcesz spożywać wyłącznie produkty eko i bio, jednocześnie ograniczając liczbę spożywanych kalorii?

Jeśli na większość pytań odpowiedziałaś twierdząco, warto skonsultować się ze specjalistą. Ortoreksja może przeistoczyć się w groźniejsze zaburzenia odżywienia, takie jak anoreksja czy bulimia. Nie bagatelizuj pierwszych, niepokojących objawów – dieta przygotowana przez dietetyka oraz wizyty u psychologa pozwolą pokonać problem.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze