Zaloguj
Reklama

Opryszczka wargowa – sposoby na „zimno”

Autorzy: Katarzyna Kurek
Opryszczka
Fot. ojoimages
Opryszczka
(5)

Czujesz, że swędzą lub pieką cię usta? To może być pierwszy objaw opryszczki wargowej, potocznie zwanej „zimnem”.

Reklama

Opryszczka wargowa to choroba zakaźna wywoływana przez wirusa HSV. Do zakażenia wirusem opryszczki dochodzi drogą kropelkową.

Wirus może pozostać „uśpiony” w naszym organizmie przez długi czas. Najczęstszymi czynnikami „aktywującymi” wirus opryszczki są: osłabiona odporność organizmu w wyniku przeziębienia, miesiączka lub stres.

Szacuje się, że w Polsce dotkniętych tą chorobą jest około 29 milionów osób. Kiedy odczuwasz pierwsze objawy opryszczki – swędzenie lub pieczenie ust i nie masz pod ręką sprawdzonych preparatów farmaceutycznych, możesz wypróbować któryś z domowych sposobów podanych poniżej.

Należy jednak pamiętać, że opryszczka wargowa to choroba jak każda inna i aby ją skutecznie leczyć, należy zgłosić się do lekarza

  • Ząbek czosnku, krążek cebuli – działają antybakteryjnie, przykładane do ust w miejscu wyprysku łagodzą pierwsze objawy.
     
  • Miód – podczas jesieni powinien gościć jak najczęściej w każdym domu, ponieważ ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.
     
  • Pasta do zębów – dostępna w każdej łazience. Pozytywny wpływ na opryszczkę jest związany z zawartym w niej fluorze. Odpowiednia dieta także ma znaczenie dla naszego zdrowia.

Namnażanie wirusa opryszczki zmniejsza aminokwas zwany lizyną. Najwięcej lizyny znajduje się w : mleku, mięsie ryb i kurczaków oraz w nasionach roślin strączkowych.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze