Zaloguj
Reklama

Opryszczka wargowa – jak sobie z nią radzić?

Usta i paznokcie
Fot. panthermedia
Usta i paznokcie
(0)

Pojawia się nagle, jak zawsze – w najmniej odpowiednim momencie. Najpierw – delikatne mrowienie, potem pojawiają się bąbelki aż wreszcie w całej okazałości pojawia się ona – opryszczka. Jak sobie z nią radzić? Czym ją zwalczać?

Reklama

Co wywołuje opryszczkę wargową?

Opryszczka wargowa wywoływana jest przez wirus Herpes simplex HHV-1, znany jako HSV. Niestety, zakażenie wirusem opryszczki jest nie uleczalne – wirus, w uśpieniu bytuje w organizmie człowieka, który jest jego żywicielem ostatecznym, co oznacza, że właśnie w ludzkich komórkach namnaża się najintensywniej.

Jakie są drogi zakażenia?

Wirusem opryszczki można się zarazić wyłącznie od innej, zakażonej osoby, która aktualnie posiada wykwity na skórze lub błonach śluzowych. Co ważne, chorobą można zarazić się tuż przed wystąpieniem pierwszych objawów u nosiciela. Poza bezpośrednim kontaktem z wykwitami wypełnionymi płynem surowiczym, drogą zakażenia jest również zakażenie okołoporodowe, tzn. chora matka może zarazić swoje nienarodzone dziecko. Wirus, w formie nie aktywnej bytuje w komórkach nerwowych, zaś aktywatorem „pobudki” wirusa mogą być stres, przeziębienie, osłabienie czy nawet zła dieta. Wirus opryszczki atakuje przede wszystkim błony śluzowe, jednak może dotknąć również oczu – znane są przypadki wywołania zapalenia spojówek, rogówki, skóry a nawet w skrajnych przypadkach, zakażenie wirusem opryszczki prowadzi do zapalenia mózgu.

Jak leczy się opryszczkę?

Osoba, która jest zarażona wirusem opryszczki zawsze będzie nosicielem. Wirusa nie da się niestety wyleczyć. Jak sobie radzić z objawami ? Kiedy czujemy, że „coś” zaczyna się dziać – pojawia się mrowienie wargi, a pod skórą czuć rosnący bąbelek – warto sięgnąć po plasterki znanej marki, które zawierają specjalnie skomponowany wyciąg, który przyspiesza gojenie i zapobiega powstaniu wykwitów z surowiczym płynem. Kolejnym skutecznym sposobem jest stosowanie maści cynkowej. Zawarty w maści cynk, świetnie sobie radzi z pęcherzykami na ustach – wysusza je, łagodzi świąd, pieczenie i mrowienie. Dodatkowe składniki maści ułatwiają gojenie. Obecnie, na rynku dostępne są tabletki zawierające acyklowir, pencyklowir, walacyklowir czyli leki przeciwwirusowe, które skutecznie leczą wykwity opryszczki jak również – zapobiegają jej nawrotom przez dłuższy czas, Uwaga! Leki z substancjami przeciwwirusowymi jedynie zapobiegają nawrotom opryszczki, nie zabijają uśpionego wirusa, który bytuje w komórkach naszego ciała.

Kto musi uważać?

Jeśli zachorowałaś na opryszczkę, a w Twoim domu mieszka noworodek lub niemowlak – uważaj ! Zachowuj jeszcze większą uwagę do zapewnienia czystości, możesz zastosować maseczkę higieniczną. Zarażenie małego dziecka opryszczką może doprowadzić do pobytu w szpitalu!

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Wozniak MA., Mee AP., Itzhaki RF. Herpes simplex virus type 1 DNA is located within Alzheimer's disease amyloid plaques.. „The Journal of pathology”. 1 (217), s. 131–8, styczeń 2009. DOI: 10.1002/path.2449. PMID: 18973185.

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze