Zaloguj
Reklama

Olej roślinny chroni oczy

Autorzy: Marcin Rokita
Starszy mężczyzna
Fot. ojoimages
Starszy mężczyzna
(0)

Oleje roślinne bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 poprawiają płynność błon komórkowych w komórkach siatkówki oka i mogą pomóc w profilaktyce chorób oczu związanych z wiekiem

Reklama

 

 

 

Zespół naukowców pod przewodnictwem prof. Abdela Khalila z Instytutu Geriatrii Uniwersytetu Sherbrooke.prowadzący nad sposobami ochrony komórek nabłonka barwnikowego komórek siatkówki (RPE).

Dysfunkcja RPE występuje w retinopatii i związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej, która jest główną przyczyną ślepoty osób starszych w krajach rozwiniętych.

Wyniki opublikowane w Canadian Journal of Physiology and Pharmacology sugerują, że inkubacja komórek siatkówki z olejów roślinnych powoduje biochemiczne i biofizyczne zmiany w błonie komórkowej, które mogą wywierać korzystny wpływ na zapobieganie lub spowolnienie rozwoju retinopatii.

Dieta o niskiej zawartości izomerów trans i bogata w kwasy tłuszczowe omega-3 i oliwę z oliwek może zmniejszyć ryzyko retinopatii. Ponadto, badania wskazują, że zastąpienie oleju neutralnego używanego w postaci kropli do oczu z olejem, o korzystnych właściwościach biologicznych mogłoby również zapobiegać chorobom siatkówki.
 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze