Zaloguj
Reklama

Odkryj zalety spacerowania

Autorzy: Zofia Matuszczyk
Wieczorny spacer
Fot. ojoimages
Wieczorny spacer
(5)

Od 20 kwietnia zostały otwarte lasy i parki, co oznacza możliwość wyjścia na spacer. Na spacery należy chodzić, aby poprawić nie tylko kondycję fizyczną, ale również i psychiczną. Poniżej przedstawiamy listę powodów, dla których warto rozważyć przejście się nawet już dziś.

Reklama
  1. Zrzucenie zbędnych kilogramów

Kwarantanna zmobilizowała Cię do pracy nad sylwetką? Spacerowanie to kolejny sposób, dzięki któremu możesz zbliżyć się do wymarzonej budowy ciała. Udowodniono, że 30-minutowy spacer znacząco obniża ryzyko nadwagi i pozwala spalić około 100 kcal. Co więcej, jak ostatnio odkryli naukowcy z Uniwersytetu w Exeter, spacerowanie może obniżać naszą chęć nadmiernego podjadania. We wspomnianym badaniu stwierdzono, że zmniejsza ono chęć zjedzenia czekolady w trakcie wykonywania tej czynności, ale również 10 minut po jej zakończeniu!

  1. Obniżenie ciśnienia krwi i ryzyka chorób serca

Poprawa sylwetki to nie jedyna zaleta chodzenia. Według American Heart Association spacerowanie jest najlepszym ćwiczeniem dla naszego serca. Dzięki wykonywaniu codziennie 30-minutowych spacerów możemy obniżyć ciśnienie krwi oraz ryzyko chorób serca, takich jak choroba wieńcowa, udar czy też zawał. Warto również wspomnieć o tym, że ćwiczenie to poprawia jakość snu!

  1. Zmniejszenie poziomu stresu i poprawa zdrowia psychicznego

Redukcja prawdopodobieństwa wystąpienia otyłości dzięki spacerowaniu wynika również z jego wpływu na czynniki ryzyka otyłości, takie jak stres. Dzięki spacerowi oczyszczamy swój umysł po stresującym dniu, zbieramy myśli i odpoczywamy psychicznie. To czas, kiedy możemy odseparować się od problemów życia codziennego, ale również na spokojnie przemyśleć martwiące nas rzeczy. Co więcej spacerowicze mają zwiększone poczucie witalności, co z kolei prowadzi do poprawy nastroju!

Spacerowanie ma wiele zalet. Pamiętajmy o nich w tym szczególnym czasie. Zachęcamy jednak do zachowania rozwagi. Lasy i parki zostały otwarte, aby korzystać z wpływu aktywności fizycznej na naszą kondycję psychiczną, jednak nie narażajmy podczas spacerów zdrowia i życia innych osób. Nośmy maski i utrzymujmy dystans, aby korzystając ze świeżego powietrza, nie szkodzić innym.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze