Zaloguj
Reklama

Od piątku rusza Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV

Badanie krwi
Fot. medforum
Badanie krwi
(5)

Już 23 listopada rusza międzynarodowa kampania, która zachęca do wykonania badań w kierunku HIV.

Reklama

Szacunkowe dane mówią, że ok. 30-35 tysięcy Polaków jest nosicielami wirusa HIV, a aż 50% spośród chorych o tym nie wie. Każda z organizacji biorąca udział w przedsięwzięciu zachęca do wykonania testów, ponieważ osoby już zakażone często nieświadomie zarażają kolejne. W Polsce badanie będzie można wykonać bezpłatnie w jednym z 30 punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD), które na czas akcji będą otwarte dłużej niż zwykle. Wszelkie informacje na temat tych miejsc znajdują się na stronie: https://aids.gov.pl/pkd/.

Często zdarza się tak, że osoby nie decydują się na badanie, ponieważ boją się reakcji społeczeństwa. Inicjatywa zakłada całkowitą anonimowość pacjentów, placówki nie wymagają podania żadnych danych. Jedynym warunkiem, jaki trzeba spełnić, jest bycie osobą pełnoletnią. W PKD będzie również można porozmawiać z doradcą na temat tego, czym charakteryzuje się ta choroba i czy istniała szansa zarażenia.

Badanie polega na pobraniu próbki krwi przy użyciu jednorazowych, sterylnych igieł i strzykawek. Wynik gotowy jest w ciągu kilku dni.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze