Zaloguj
Reklama

O włos od piękna… czyli jak zadbać o fryzurę

Pielęgnacja włosów
Fot. panthermedia
Pielęgnacja włosów
(0)

Piękne włosy to bez wątpienia jeden z największych atrybutów urody. Aby były gęste, lśniące i zdrowe, należy o nie odpowiednio zadbać. Jak zatem możemy im pomóc na co dzień? Pielęgnacja nie musi być skomplikowana, ale powinna być systematyczna i świadoma. 

Reklama

Na kondycję i wygląd naszej fryzury wpływa wiele czynników – zdrowie, dieta, styl życia, warunki atmosferyczne, stylizacja i oczywiście stosowane kosmetyki. Determinantów jest wiele, ale wystarczy pamiętać o kilku prostych regułach pielęgnacji, by jej efekty były naprawdę satysfakcjonujące. Pierwszą i podstawą zasadą jest zrozumienie różnicy pomiędzy potrzebami włosów, a potrzebami skóry głowy. 

Dwa obszary pielęgnacji

Większość z nas traktuje głowę i włosy integralnie, jako całość, a to błąd. Skóra wymaga odmiennej pielęgnacji niż same kosmyki. Jeśli borykamy się z wypadaniem włosów, ich ciągłym przetłuszczaniem się, łupieżem czy alergią to znaczy, że musimy pomóc skórze głowy. Tymczasem łamanie, puszenie się, rozdwajanie, czy suchość są objawami kłopotów z włosami. Problemy skóry głowy są niestety nieco bardziej złożone i wymagają kompleksowej opieki. Włosom w znacznym stopniu może pomóc natomiast dobra odżywka i zmiana nawyków podczas codziennej stylizacji. 

Miej problem z głowy

Jednym z najpowszechniejszych zmartwień jest wypadanie włosów, które bywa bagatelizowane aż do momentu, gdy nasza czupryna znacząco się przerzedzi. W takiej sytuacji trzeba działać natychmiastowo: zadbać o dokładne oczyszczanie skóry głowy z codziennych zabrudzeń i produktów do stylizacji, pobudzać jej krążenie, np. masażami i szczotkowaniem, a także sięgnąć po specjalistyczne produkty dedykowane wypadaniu. 

Coraz częściej dotyka nas także problem nadwrażliwości skóry głowy, czemu sprzyjają zanieczyszczenia, stres oraz silnie działające kosmetyki. Kluczowym rozwiązaniem tego problemu jest stosowanie delikatnych i hipoalergicznych produktów, najlepiej z naturalnym składem. Nie powinny zawierać one substancji zapachowych, za to ważne jest by były wzbogacone w filtry ochronne.

Nadwrażliwości może towarzyszyć również łupież. Właśnie dlatego powinniśmy często myć głowę i bardzo starannie ją spłukiwać, tak aby nie pozostawiać na niej żadnych pozostałości po kosmetykach. Oprócz zmiany nawyków podczas mycia, w takiej sytuacji należy zadbać też o prawidłowe odżywianie. W diecie powinien znaleźć się pogromca łupieżu – cynk. Jego niedobory pomogą uzupełnić migdały, pestki dyni, słonecznika, sezam, dziki ryż, kakao czy wątróbka cielęca. 

Kolejnym problemem jest przetłuszczająca się skóra głowy. Poza genetycznymi predyspozycjami, dietą bogatą w słodkie oraz ostre potrawy i myciem jej w gorącej wodzie czy intensywnym suszeniem, przypadłość tę potęguje stosowanie nieodpowiednich kosmetyków a także używanie ich w sposób niezgodny z przeznaczeniem. – Zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzone niewłaściwie, mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Jednym z najpopularniejszych przykładów jest odżywianie włosów, podczas którego sięgamy po odżywki często zupełnie nieadekwatnie do potrzeb. Przesadzamy z aplikowaną ilością, co tylko obciąża zarówno włosy, jak i skórę głowy, a ta w ogóle nie powinna mieć z kontaktu z odżywką. Generalnie podczas stosowania kosmetyków powinniśmy pamiętać o fundamentalnej zasadzie – do pielęgnacji skóry głowy stosujemy szampon dostosowany do jej potrzeb, a do włosów odpowiedni rodzaj odżywki – mówi Andrzej Wierzbicki, stylista fryzur.

Piśmiennictwo

Informacja prasowa


Reklama
(0)
Komentarze