Zaloguj
Reklama

Nowe-stare wirusy. Czy coś nam grozi?

Patogeny atakujące układ immunologiczny u ludzi
Fot. panthermedia
Patogeny atakujące układ immunologiczny u ludzi
(0)

Wiele chorób wydaje się być przeszłością, a drobnoustroje które je wywołują, nie budzą emocji wśród ludzi. Okazuje się jednak, że nigdy nie możemy być pewni, że „stare” wirusy nie zmutują i nie powrócą w zupełnie nowej, zmienionej formie.

Reklama

Dane opublikowane w „Nature” wskazują, że blisko 1500 wirusów, które żyją wśród nas od wielu miliardów lat, nadal są aktywne i z powodzeniem atakują różne organizmy. Naukowcy z Chin i Australii w trakcie swoich wieloletnich badań wyizolowali wspomnianą powyżej ilość wirusów atakujących robaki, ślimaki, owady czy pająki. Co interesujące, badania dowodzą, że wyizolowane wirusy to… te same organizmy, które żyły wśród nas od miliardów lat. W kręgu zainteresowań naukowców początkowo znalazły się wirusy atakujące ludzi, jednak z czasem okazało się, że są to organizmy podobne do tych, które atakują bezkręgowce. Badacze zmienili więc nieco tor badań, postanowili przebadać ponad 200 lądowych i wodnych bezkręgowców, aby wyizolować z nich wirusy, które potencjalnie mogą również atakować ludzi. Uzyskane dane są zaskakujące – poza tym, że udało się wyizolować ponad 1500 wirusów, okazało się, że wiele z nich może być potencjalnie niebezpiecznych dla ludzi!

To właśnie wirusy wyizolowane z bezkręgowców dały początek zachorowaniom na wiele chorób. Przykładowo wirus Zika, który wzbudził tak duży niepokój na świecie, z powodzeniem atakuje wiele innych organizmów. Czego dowodzą badania, opublikowane w „Nature”? Jasno wskazują, że nie możemy być pewni, że wirusy wymarły i nie zaatakują ponownie, np. w zmutowanej formie. Wyniki badań pozwoliły rzucić nowe światło na ewolucję wirusów, która przebiega w niesamowitym tempie, powodując, że wiele szczepionek tak szybko przestaje być skutecznych. Jak wskazał prof. Edward Holmes w wywiedzcie z BBC, również znany nam wirus grypy, z którym walczymy co roku pochodzi od… bezkręgowców, stąd nie należy bagatelizować żadnych wirusów. Procesy ewolucyjne są tak zaawansowane, że nie mamy pewności, czy za rok, dwa bądź pięć lat wirus atakujący bezkręgowce nie przeniesie się na ludzi. 

Czy mamy więc czego się obawiać ? Naukowcy są zgodni – ewolucji wirusów nie jesteśmy w stanie powstrzymać. Nadzieja w rozwoju nauki – być może w przyszłości uda się przyspieszyć prace nad szczepionkami, które pozwolą uchronić się przed zachorowaniem. Czy i kiedy to nastąpi? Nie wiadomo.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze