Zaloguj
Reklama

Nowa lista leków refundowanych od 1 września 2017

Ministerstwo Zdrowia
Fot. mz.gov.pl
Ministerstwo Zdrowia
(0)

Ministerstwo Zdrowia podało nową listę leków refundowanych, która obowiązuje od 1 września 2017. Refundacją zostało objętych kilka nowych, ważnych leków. Zmieniły się także istniejące programy lekowe.

Reklama

Podczas briefingu prasowego, który odbył się 28 sierpnia br. wiceminister zdrowia Marcin Czech przedstawił najważniejsze zmiany, jakie znajdują się na najnowszej liście refundacyjnej.

Przy tej liście udało się nam wprowadzić nowe cząsteczki, powiększając spektrum terapeutyczne dla naszych pacjentów. Na rynku aptecznym dodano 68 produktów. Wydatki pacjentów w tej grupie zmniejszyły się o 65%. Patrząc globalnie, pacjenci będą płacić mniej za 366 produktów, a cena detaliczna zmaleje w przypadku 516 produktów – powiedział wiceminister.

Wskazał, że zmiany dotyczą zarówno leków generycznych, jak i innowacyjnych.

Na nowej liście refundacyjnej znalazły się m.in. leki dla chorujących na przewlekłą białaczkę limfocytową, chłoniaka złośliwego, hemofilię, cukrzycę, czy chorobę Leśniowskiego-Crohna.

W kwestii leków immunosupresyjnych, wiceminister podkreślił, że wszystkie leki, do których zwiększyła się dopłata pacjenta, mają – w myśl zapisów ustawy refundacyjnej – swoje tańsze odpowiedniki: „leki generyczne są bezpiecznymi, sprawdzonymi i skutecznymi odpowiednikami leków oryginalnych”.

Pełna lista leków refundacyjnych jest dostępna na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze