Zaloguj
Reklama

Nowa lista leków refundowanych już znana

Tabletki
Fot. medforum
Tabletki
(0)

Na stronie Ministerstwa Zdrowia pojawiła się już nowa lista leków refundowanych przez NFZ, która obowiązuje od 01 marca br.  Jakie zmiany czekają pacjentów? Czy lista bardzo uległa zmianie? Poniżej, wykaz najważniejszych informacji, które każdy Pacjent powinien wiedzieć. 

Reklama

Wg projektu zmian w liście leków refundowanych, który wchodzi w życie 1 marca 2016 roku, projekt obwieszcza wiele zmian, które czekają Pacjentów. Ogółem, do listy dodane zostanie 46 nowych produktów, będących odpowiednikami leków dotychczas refundowanych.  W zamian za to, 47 produktów, które były obecne w poprzednim obwieszczeniu usunięto z tzw. „Listy aptecznej”. Dla 191 produktów, które zawierają 61 substancji czynnych, wspomagających działanie organizmu człowieka wprowadzono zniżki urzędowe cen zbytu, z 1350 zł do 1 gr. Dodatkowo, dla 440 produktów wprowadzono spadek dopłaty dla pacjenta od 1289,93 zł do 1 gr; dla 475 produktów wzrośnie dopłata dla pacjenta  od 1 gr do 359,95 zł; dla 783 produktów spadną ceny detaliczne brutto od 1419,10 zł do 1 gr zaś dla 65 produktów wzrosną ceny detaliczne brutto od 3 gr do 97 gr.

 W zakresie leków stosowanych w ramach programów lekowych i chemioterapii, ponowną refundacją zostanie objęty lek zawierający substancję czynną simoktokog alfa (4 kody EAN) w ramach programu leczniczego Zapobieganie krwawieniom u dzieci z hemofilią A i B. Refundacją zostaną również objęte leki zawierające substancje czynne takie jak bendamustyna, bortezomib, pemetreksed czy worykonazol. Dla 20 leków, zawierających 8 substancji czynnych stosowanych w chemioterapii obniżono ceny urzędowe z 720,36 zł do 10 gr. Dodatkowo z listy leków refundowanych w w/w zakresie, wycofano 19 preparatów.

Dokładna lista leków, które obejmuje refundacja znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze