Zaloguj
Reklama

Neuropatia cukrzycowa

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Masaż stóp
Fot. ojoimages
Masaż stóp
(0)

Neuropatia cukrzycowa jest przewlekłym powikłaniem cukrzycy. Może wystąpić zarówno w przypadku cukrzycy typu 1, jak i 2 i odnosi się do różnych zespołów uszkodzeń obwodowego układu nerwowego, które mogą wystąpić na każdym jego odcinku. Częstotliwość występowania wynosi od 30-80% chorych z cukrzycą i zwiększa się wraz z trwaniem choroby.

Reklama

Początek choroby jest zazwyczaj powolny. Jako pierwsze pojawiają się objawy czuciowe w obrębie paców stóp i z czasem szerzą się na całą stopę i goleń. Występują parestezje oraz palące i „strzelające” bóle, które nasilają się w czasie nocy. Dochodzi do osłabienia czucia skórnego.

Wśród objawów ruchowych występuje zniesienie odruchów ścięgnistych w kończynach. Pojawiają się zaburzenia naczynioruchowe i zaburzenia potliwości. Objawy są bardziej nasilone w kończynach dolnych. Obraz kliniczny zależy od stopnia uszkodzenia włókien. W przypadku uszkodzenia cienkich włókien mielinowych dominują samoistne doznania bólowe oraz opaczne doznania czuciowe. Dodatkowo występują ubytkowe zaburzenia czucia bólu i temperatury.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Neurologia. Redakcja naukowa: Wojciech Kozubski, Paweł Liberski. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze