Zaloguj
Reklama

Nanosrebro a infekcje bakteryjne – hit czy kit?

Farmaceuci, Apteka
Fot. panthermedia
Farmaceuci, Apteka
(0)

W wielu produktach leczniczych czy produktach codziennego użytku pojawia się informacja o cząsteczkach nanosrebra, które mają działać przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Czy tak jest w rzeczywistości?

Reklama

Nanosrebro – znane od wieków

O właściwościach przeciwdrobnoustrojowych srebra wiadomo od dawna – już starożytni Mecedończycy używali srebrnych talerzy w czasie zabiegów chirurgicznych, co zmniejszało liczbę zakażeń. Wrzucanie srebrnych monet do beczek z wodą gwarantowało zachowanie jej świeżości przez długi czas. W średniowieczu powszechnie używano elementów ze srebra do… filtrowania krwi. W ostatnich latach badania naukowe potwierdziły, że nanocząsteczki srebra działają przecidrobnoustrojowo, zabijając lub ograniczając rozwój bakterii, drożdży, pleśni, a nawet wykazując działanie antywirusowe i przeciwnowotworowe. 

Gdzie stosujemy nanosrebro?

Cząsteczki nanosrebra stosowane są jako składnik materiałów do wytwarzania podłóg i farb, które znajdują zastosowanie w szpitalach. Nanosrebro znalazło zastosowanie w produkcji płynów dezynfekujących – zwłaszcza w czasie pandemii. W aptekach dostępne są spraye do gardła, które zawierają nanocząsteczki srebra, powlekające jamę ustną, gardło i migdałki, chronią je przed szkodliwymi bakteriami patogennymi. Srebro w postaci koloidalnej, które również jest dostępne na rynku, to połączenie srebra z białkiem lub żelatyną. Znajduje zastosowanie w okulistyce, do leczenia bakteryjnego zapalenia spojówek, w przypadku trudno gojących się ran, w leczeniu trądziku, łuszczycy czy egzemy. Uwaga – zbyt częste stosowanie srebra koloidalnego w dużym stężeniu może skutkować wystąpieniem srebrzycy – choroby, która powoduje zabarwienie linii dziąseł, zmienia kolor paznokci i skóry. W nadmiarze srebro może wywoływać choroby nerek i wątroby. Warto więc korzystać ze srebra z umiarem, tylko w miarę potrzeb. Sporadyczne zastosowanie produktów z nanosrebrem w przypadku bólu gardła czy konieczności zastosowania na egzemę z pewnością nie zaszkodzi, jednak przed zastosowaniem zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Szymczak M.: Przeciwdrobnoustrojowe działanie nanocząsteczek srebra na bakterie patogenne. „Postępy Nauki i Technologii Przemysłu Rolno-Spożywczego” 2018 t. 73, nr 2.
    Świdwińska-Gajewska, A. M., Czerczak, S.: „Nanosrebro–szkodliwe skutki działania biologicznego. Medycyna Pracy” 2014, nr 65(6), s. 831-845.
    Wzorek Z., Konopka M.: Nanosrebro-nowy środek bakteriobójczy. „Czasopismo Techniczne. Chemia” 2014, t. 104(1-Ch), s. 175-181.

Reklama
(0)
Komentarze