Zaloguj
Reklama

Najważniejsze przeciwwskazania do szczepienia na COVID-19

Szczepienia przeciw grypie u osób starszych
Fot. panthermedia
Szczepienia przeciw grypie u osób starszych
(0)

Szczepić się czy nie szczepić? Czy istnieją przeciwwskazania do przyjęcia szczepionki na koronawirusa? Gdzie szukać informacji?

Reklama

Szczepionka na COVID-19

Cały świat wstrzymał oddech, gdy usłyszeliśmy o sukcesie firmy Pfizer/BioN-Tech i zarejestrowaniu szczepionki. Do grona firm, które ogłosiły odkrycie szczepionek, dołączyły Moderna, AstraZeneca we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim oraz rosyjska szczepionka Sputnik. Poza głosami zachęcającymi do szczepień, można przeczytać o licznych wątpliwościach, czy szczepienie jest bezpieczne. Wraz z nowymi informacjami napływającymi z Europejskiej Agencji Leków, która zatwierdziła do tej pory w Europie dwie szczepionki, dowiadujemy się o przeciwwskazaniach i ewentualnych, możliwych działaniach niepożądanych.

Przeciwwskazania do szczepienia

O przeciwwskazaniach dotyczących możliwości zaszczepienia możemy dowiedzieć się z Ulotki dla Pacjenta bądź Charakterystyki Produktu Leczniczego, dostępnych na stronach Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych lub na stronie Europejskiej Agencji Leków. Wiarygodnym źródłem informacji są również strony internetowe producentów szczepionek. Przeciwwskazaniem opisanym w ulotce jest uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku wymieniony w punkcie 6. ulotki”. 

Dodatkowe środki ostrożności – kogo dotyczą?

Dodatkowe środki ostrożności dotyczą tych pacjentów, u których:

  • kiedykolwiek wystąpiły reakcje alergiczne lub problemy z oddychaniem po podaniu jakiekolwiek innej szczepionki,
  • u pacjenta kiedykolwiek wystąpił wstrząs anafilaktyczny, związany z podaniem składnika, który znajduje się również w szczepionce,
  • pacjent jest chory, a infekcja przebiega z wysoką gorączką,
  • Pacjent ma problemy z krzepnięciem krwi i stosuje leki przeciwzakrzepowe,
  • pacjent ma osłabiony układ immunologiczny, np. jest zakażony wirusem HIV, przyjmuje leki, które wpływają na układ immunologiczny.

W przypadku kobiet w ciąży lub kobiet karmiących decyzja o szczepieniu musi zostać podjęta przez lekarza indywidualnie, po zapoznaniu się z historią choroby pacjentki i ocenie jej aktualnego stanu zdrowia. Pacjenci, u których miał miejsce przeszczep również, mogą nie zostać zakwalifikowani do podania szczepionki.  

Pamiętajmy, że ostateczną decyzję o kwalifikacji do szczepienia podejmuje lekarz!

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze