Najważniejsze przeciwwskazania do szczepienia na COVID-19

Szczepić się czy nie szczepić? Czy istnieją przeciwwskazania do przyjęcia szczepionki na koronawirusa? Gdzie szukać informacji?
Szczepionka na COVID-19
Cały świat wstrzymał oddech, gdy usłyszeliśmy o sukcesie firmy Pfizer/BioN-Tech i zarejestrowaniu szczepionki. Do grona firm, które ogłosiły odkrycie szczepionek, dołączyły Moderna, AstraZeneca we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim oraz rosyjska szczepionka Sputnik. Poza głosami zachęcającymi do szczepień, można przeczytać o licznych wątpliwościach, czy szczepienie jest bezpieczne. Wraz z nowymi informacjami napływającymi z Europejskiej Agencji Leków, która zatwierdziła do tej pory w Europie dwie szczepionki, dowiadujemy się o przeciwwskazaniach i ewentualnych, możliwych działaniach niepożądanych.
Przeciwwskazania do szczepienia
O przeciwwskazaniach dotyczących możliwości zaszczepienia możemy dowiedzieć się z Ulotki dla Pacjenta bądź Charakterystyki Produktu Leczniczego, dostępnych na stronach Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych lub na stronie Europejskiej Agencji Leków. Wiarygodnym źródłem informacji są również strony internetowe producentów szczepionek. Przeciwwskazaniem opisanym w ulotce jest „uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku wymieniony w punkcie 6. ulotki”.
Dodatkowe środki ostrożności – kogo dotyczą?
Dodatkowe środki ostrożności dotyczą tych pacjentów, u których:
- kiedykolwiek wystąpiły reakcje alergiczne lub problemy z oddychaniem po podaniu jakiekolwiek innej szczepionki,
- u pacjenta kiedykolwiek wystąpił wstrząs anafilaktyczny, związany z podaniem składnika, który znajduje się również w szczepionce,
- pacjent jest chory, a infekcja przebiega z wysoką gorączką,
- Pacjent ma problemy z krzepnięciem krwi i stosuje leki przeciwzakrzepowe,
- pacjent ma osłabiony układ immunologiczny, np. jest zakażony wirusem HIV, przyjmuje leki, które wpływają na układ immunologiczny.
W przypadku kobiet w ciąży lub kobiet karmiących decyzja o szczepieniu musi zostać podjęta przez lekarza indywidualnie, po zapoznaniu się z historią choroby pacjentki i ocenie jej aktualnego stanu zdrowia. Pacjenci, u których miał miejsce przeszczep również, mogą nie zostać zakwalifikowani do podania szczepionki.
Pamiętajmy, że ostateczną decyzję o kwalifikacji do szczepienia podejmuje lekarz!