Zaloguj
Reklama

Nadużywanie suplementów diety i jego skutki

Tabletki
Fot. pantherstock
Tabletki
(0)

Reklamy dotyczące skuteczności suplementów diety i ich dobroczynnego wpływu na organizm docierają do nas z każdej strony. Polacy z chęcią sięgają po suplementy - czy jednak wiemy, że nadużywanie suplementów może przynieść dużo szkód?

Reklama

Już kilka lat temu eksperci z Instytutu Żywności i Żywienia alarmowali, że Polacy chętniej zażywają suplementy diety niż wdrażają zdrową i zbilansowaną dietę. Blisko 75 % dorosłych rodaków deklaruje, że zażywa suplementy diety.

Rynek suplementów diety rośnie - w 2018 roku wyniósł blisko 5 mld złotych! Coraz większa grupa osób sięga po suplementy, które nie dość, że są ogólnodostępne to są w stosunkowo dobrych cenach, które zachęcają do ich zakupu. Dodatkowo, reklama zachęca do ich kupowania.

Jak podkreślają naukowcy, nieumiejętne łączenie różnych suplementów z lekami stosowanymi na co dzień może zwiększyć ryzyko zawału, udaru czy zaburzyć wchłanianie innych leków. Stąd zawsze należy poinformować lekarza lub farmaceutę, że zażywamy suplementy diety. Co więcej, wielu lekarzy podważa skuteczność niektórych suplementów i realną zawartość składników aktywnych, które mają wspomagać funkcjonowanie organizmu.

Nadużywanie suplementów diety może prowadzić do problemów żołądkowych, osłabienia działania innych leków czy niekontrolowanych interakcji. Nadużywanie preparatów witaminowych może zwiększyć ryzyko zawału serca. Kontrolę nad obrotem suplementami diety sprawuje Główny Inspektor Sanitarny (GIS), który w swoich komunikatach co jakiś czas informuje o wycofaniu serii suplementów, które nie spełniają wymagań jakościowych i bezpieczeństwa. Zachęcamy do odwiedzania strony GIS, gdzie pojawiają się ważne dla pacjenta ostrzeżenia. 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Wieniawski W. Problemy kontroli nad produktami „pogranicza” (suplementy diety, dermokosmetyki, antyseptyki) IV Forum Farmacji Przemysłowej, Kościelisko 2008

    Habior A. Zioła i suplementy diety a ryzyko uszkodzenia wątroby

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze