Zaloguj
Reklama

Na co najczęściej chorują małe dzieci?

Autorzy: Krystyna Litwin
Uśmiechnięte dziecko
Fot. Pantherstock
Uśmiechnięte dziecko
(0)

Problemy zdrowotne małych dzieci i niemowląt skupiają się w kręgu trzech pozycji.

Reklama

Na pierwszej ustawia się alergia pokarmowa. Jest to pierwsza nieprawidłowość, która kojarzy się najczęściej jako nietolerancja na mleko krowie. Alergenów pokarmowych jest jednak o wiele więcej. Najważniejsze to: jaja, ryby, orzechy czy pszenica. Ta nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego dotyka około 4-6% dzieci, w tym większość najmłodszych.

Drugim częstym schorzeniem są parazytozy, czyli zakażenia pasożytami, którymi noworodki mogą zarazić się nawet w łonie matki. Przykładowo prawie 80% niemowląt zainfekowanych jest G. lamblią a owsikami zaraża się kilkadziesiąt procent dzieci różnych grup wiekowych.

Najmłodsze dzieci poniżej 4 roku życia są również najbardziej narażone na zatrucia pokarmowe na podłożu wirusowym, rzadziej bakteryjnym. Choroby przenoszone drogą pokarmową stanowią najczęstszą przyczynę hospitalizacji na świecie a znakomita większość z nich dotyczy małych dzieci i noworodków.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1. Hadaś E., Derda M. „Pasożyty-zagrożenie nadal aktualne” Probl Hig Epidemiol 2014, 95(1): 6-13
    2. red. Prof. Dr hab. Med. Bąk-Romaniszyn L. „Choroby społeczne i cywilizacyjne-wybrane zagadnienia”, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Łódź 2013
    3. Kasprzak J., Domańska E., Małkińska-Horodyska M. „Zatrucia i zakażenia pokarmowe wśród dzieci i młodzieży województwa kujawsko-pomorskiego w latach 2011-2013”
    Probl Hig Epidemiol 2014, 95(2): 452-459

Reklama
(0)
Komentarze