Zaloguj
Reklama

Motywujące "my"

Autorzy: Patrycja Piechaczek
Źródło: magazyn psychologiczny,, Charaktery”, nr 1 (180), styczeń 2012
Grupa ludzi
Fot. iStock
Grupa ludzi
(0)

Praca w grupie jest skuteczniejsza, wykonywana dokładniej i z większa pewnością siebie, kiedy patrzymy na nią z perspektywy "my" a nie "ja".

Reklama

Badania DeborahFeltz i Veronica Son z Michigan StateUniversity w East Lansing objęły 80 ochotników. Podzielono ich na trzy grupy, które miały rywalizować ze sobą w rzutki.

Jedna grupa wspierała się wzajemnie używając sformułowań w liczbie pojedynczej,,ja”, np.,,ja dam radę”. Druga grupa podkreśla umiejętności grupowe, np.,,my wygramy”. Trzecia grupa używała neutralnych sformułowań. O wygranej decydował wynik uzyskany przez całą grupę.

Okazało się, że grupa, która używała mentalnego wsparcia, uzyskała największą liczbę celnych rzutów. Badacze sugerują, że osoby skupiające się na drużynie, czują się jako członek całości, co daje im wsparcie, zmniejsza presję, która odczuwa osoba kładąca nacisk na swoja wygraną (jak w przypadku grupy pierwszej).

Takie sytuacje zdarzają się nie tylko w rywalizacji zawodowej, ale również w innych dziedzinach życia, np. w pracy, biznesie.

Reklama
(0)
Komentarze