Zaloguj
Reklama

Modne kolory 2012

Autorzy: treść i zdjęcia: Profundo PR, informacja prasowa
Stołek
Fot. Profundo PR
Stołek
(4)

Najmodniejszym kolorem roku 2012 będzie indygo oraz cała paleta odcieni niebieskiego: od jasnych pasteli po głębokie granaty, a nawet fiolety. Często będzie się pojawiać zestawienie bieli i czerni. Dla fanów naturalnych odcieni ciekawą propozycją będą rdzawe brązy, oranże, głębokie złamane odcienie żółci, mandarynki. Nowym kolorem jest zieleń, która najczęściej pojawia się w głębokich turkusowych, szmaragdowych i butelkowych odcieniach.

Reklama

Skąd taka popularność niebieskiego? Niebieski to kolor spokoju, szczerości, zaufania czyli tego, czego często brakuje nam w naszych niespokojnych politycznie, ekonomicznie i społecznie czasach. Po prostu jeszcze nigdy świat zewnętrzny i globalne nastroje społeczne tak bardzo nie zdeterminowały naszych estetycznych preferencji. Podobnie zresztą jest z innymi modnymi kolorami – u podłoża ich pojawienia się w paletach modnych barw również leży poszukiwanie stałych, niezmiennych, dających pewność i oparcie wartości.

Po pierwsze szukamy inspiracji w przeszłości: mogą to być zarówno etniczne tradycje czy wzory z dawnych epok, jak i sięganie po wzory inspirowane np. ze skamieniałościami. W tym trendzie kolory są naturalne, zgaszone – takie jakie mają naturalne materiały lub barwniki lub takie jakie mają stare, zabytkowe przedmioty. W takiej palecie barw znajdą się więc brązy, beże, ceglaste i rdzawe czerwienie, zieleń khaki, piaskowe żółcie, siena, a jako akcenty pojawią się żywsze kolory kamieni szlachetnych: koralu, turkusu, malachitu, bursztynu. Jest tu też miejsce na granat dżinsu czy na zestawienie kobaltowego błękitu z bielą.

 

Ten pierwszy będzie ciekawym kontrastem do naturalnych barw, drugi również kojarzy się z przeszłością – np. ze starą chińską lub holenderską porcelaną. Niebieski pojawia się także w grupie kolorów inspirowanych grafiką – w końcu to jedna z barw podstawowych, element drukarskiego warsztatu. Paletę niczym z obrazów Mondriana uzupełnia biel i czerń – w postaci graficznych elementów, płaszczyzn, linii. To odpowiednik passe-par-tout stanowiącego równowagę dla grafiki czy linorytu. Ważnym kolorem są tu też odcienie szarości, zielenie i oranż stosowany jako kontrastowy akcent do szarości.

  

Charakterystycznym elementem tego trendu jest ograniczenie liczby kolorów: tonalne zestawienie jednego koloru lub połączenia 2-3 kolorów, często kontrastowe. Takie minimalistyczne zestawienia symbolizują minimalizm, samowystarczalność, powściągliwość, a także wybór ponadczasowych rozwiązań estetycznych.

Reklama
(4)
Komentarze