Zaloguj
Reklama

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt likwidacji NFZ

Ministerstwo Zdrowia
Fot. medforum
Ministerstwo Zdrowia
(0)

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przedstawił premier Beacie Szydło projekt ustawy dotyczącej likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia od 1 stycznia 2018 roku.

Reklama

Projekt jest, można powiedzieć, w pierwszym czytaniu. Musimy przyjąć go na prezydium rządu, porozmawiać z panem ministrem Radziwiłłem. Jeżeli projekt zostanie zaakceptowany, to w najbliższym czasie zostanie skierowany do konsultacji i do prac rządowych i parlamentarnych – oświadczyła Prezes Rady Ministrów.

Co w zamian za NFZ?

Minister zdrowia podczas konferencji prasowej poinformował, że na końcowym etapie prac jest ustawa wprowadzająca Narodową Służbę Zdrowia.

System będzie finansowany z budżetu państwa, a w związku z tym również zmieni się struktura organizacyjna płatnika - zniknie Narodowy Fundusz Zdrowia – wskazał.

Minister zdrowia obwieścił, że w związku z likwidacją Narodowego Funduszu Zdrowia ma zostać utworzony Państwowy Urząd Celowy. Radziwiłł wskazał, że środki te będą pochodziły głównie z podatków.

Zwracam uwagę, że składka (zdrowotna) jest odliczana prawie w całości od podatku, więc ten mechanizm dla obywatela w zasadzie będzie niedostrzegalny - powiedział.

Nowe regulacje mają spowodować zapewnienie wszystkim obywatelom oraz legalnym rezydentom bezpłatną opiekę zdrowotną niezależnie od tego czy są ubezpieczeni i czy mają odpowiednie uprawnienia.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze