Zaloguj
Reklama

Masz nieprawidłowy seminogram? Oto 8 możliwych przyczyn Twojego problemu

Autorzy: Natalia Jeziorska, testDNA
Zapłaodnienie komórki jajowej
Fot. panthermedia
Zapłaodnienie komórki jajowej
(0)

Seminogram jest badaniem laboratoryjnym, pozwalającym na ocenę męskiego nasienia – m.in. pod względem ilości plemników, ich budowy czy ruchliwości. Badanie seminologiczne wykonuje się m.in. w celu znalezienia przyczyny niepłodności u mężczyzny. Bo musisz wiedzieć, że mężczyzna może być tak samo niepłodny jak kobieta. Z tego artykułu dowiesz się, jakich jest 8 możliwych przyczyn obniżonych parametrów nasienia u mężczyzny. 

Reklama

1. Dieta i styl życia mężczyzny 

Płodność mężczyzny obniża się pod wpływem niezdrowej diety – zbyt tłustej, kalorycznej, ubogiej w antyoksydanty (m.in. w witaminę E, C, cynk, magnez, selen). Aby zwiększyć szansę na ciążę u partnerki, mężczyzna powinien więc zmienić nawyki żywieniowe oraz spożywać produkty bogate w ww. składniki. Zdrowa, dobrze zbilansowana dieta pomoże również w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, sprzyjając tym samym męskiej płodności. 

Negatywnie na płodność mężczyzny będą wpływały również wszelkiego rodzaju używki – w tym alkohol, papierosy czy kawa pita w dużych ilościach. Przyczyną słabszych parametrów nasienia u nałogowych palaczy będzie wzrost stresu oksydacyjnego. Stresem oksydacyjnym nazywamy stan, którym zaburzony zostaje stosunek wolnych rodników do antyoksydantów [1]. 

2. Wiek mężczyzny 

Mężczyźni tym różnią się od kobiet, że produkują komórki rozrodcze do końca swoich dni (kobieta rodzi się wyposażona w konkretną liczbę komórek jajowych, których ubywa z każdym kolejnym cyklem). Nie oznacza to jednak, że płodność mężczyzny utrzymuje się cały czas na tym samym poziomie. Z wiekiem ulega ona pogorszeniu, niemniej jednak mężczyzna w dalszym ciągu jest zdolny do spłodzenia potomstwa

3. Urazy narządów płciowych 

Powstałe na skutek mocnego uderzenia, wypadku czy interwencji chirurgicznej. Przerwane ciągłości nasieniowodów, czyli struktur wyprowadzających nasienie, może być jedną z mechanicznych przyczyn obniżenia jakości nasienia u mężczyzny. 

4. Wybrane grupy leków 

Zagrażać męskiej płodności będą przede wszystkim leki stosowane w leczeniu zakażeń  (erytromycyna, gentamycyna), chorób reumatologicznych oraz chorób układu pokarmowego. Niekorzystny wpływ na kondycję męskiego nasienia będą miały również leki przeciwnowotworowe, leki podawane w leczeniu nadciśnienia i chorób serca oraz przeciwdepresyjne (inhibitory monoaminooksydazy).

5. Nadmiar żelaza w organizmie 

Przeładowanie organizmu żelazem skutkuje nie tylko pogorszeniem jakości nasienia. Taki mężczyzna traci również ochotę na seks, pojawiają się u niego bardzo wstydliwe problemy z erekcją, zanika owłosienie łonowe. Najczęstszą przyczyną wysokiego poziomu żelaza w organizmie jest hemochromatoza wrodzona – choroba genetyczna, przez którą wspomniany pierwiastek jest nadmiernie wchłaniany z przewodu pokarmowego. Odkłada się on w narządach wewnętrznych, w tym w przysadce mózgowej i stopniowo ją niszczy. Uszkodzenie przysadki skutkuje zaburzeniami hormonalnymi, które objawiają się właśnie w opisany wyżej sposób – zanikiem popędu seksualnego czy zaburzeniami erekcji. Gromadzące się żelazo uszkadza również jądra, co przekłada się na obniżenie jakości nasienia. 

Hemochromatoza wrodzona jest chorobą genetyczną. Powoduje ją mutacja genu HFE. Koduje on białko odpowiedzialne za utrzymanie właściwego poziomu żelaza w organizmie. Aby wykryć mutację, wystarczy wykonać test genetyczny. Potwierdzi on, czy przyczyną nadmiaru żelaza jest właśnie hemochromatoza wrodzona. Chorobę leczy się systematycznym krwioupustem Dzięki niemu mężczyzna ma szansę odzyskać sprawność seksualną i poprawić parametry nasienia. 

6. Stresujące sytuacje

Badania naukowe dowiodły, że przez stres plemniki poruszają się wolniej, a ich zagęszczenie w próbce ejakulatu maleje, w porównaniu z mężczyznami, którzy nie są aż tak bardzo narażeni na stres [2]. Czynnikiem stresoennym mogą być oczywiście różne sytuacje życiowe: utrata pracy, ciężka choroba, rozwód czy śmierć bliskiej osoby. 

7. Choroby infekcyjne i zapalne w obrębie narządów rodnych 

Parametry nasienia mogą być obniżone z powodu obecności drobnoustrojów w organizmie mężczyzny. Niekorzystnie na męską płodność wpłynie m.in. zakażenie Chlamydią trachomatis, Ureaplasma urealiticum czy Mycoplasma hominis

8. Przegrzanie jąder 

Spermatogeneza (proces produkcji plemników) przebiega najsprawniej w temperaturze ok. 34-34,5ºC, a więc w temperaturze średnio o 2 stopnie niższej od temperatury ciała. Wyższa temperatura sprzyja natomiast apoprozie, czyli śmierci komórki. Co będzie szkodzić plemnikom mężczyzny? Na pewno zbyt gorące kąpiele, zbyt częste wizyty w saunie, noszenie nieprzewiewnej, za ciasnej odzieży czy trzymanie laptopa na kolanach. 

 

 

Piśmiennictwo

Informacja prasowa

Źródło tekstu:

  • [1] E. Ochwanowska, I. Stanisławska, M. Łyp i in.: Wpływ dymu tytoniowego na płodność mężczyzn. „Medycyna Środowiskowa - environmental Medicine” 2017, nr 20(2).

    [2] M. Putowski, M. Podgórniak, O. Padała i in.: Stres i jego negatywny wpływ na rozrodczość człowieka. „European Journal of Medical Technologies” 2014, nr 3(4), s. 24-28.

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze