Zaloguj
Reklama

Malinica – tajemnicza choroba

Tabletki w blistrach
Fot. panthermedia
Tabletki w blistrach
(0)

Malinica, inaczej jagodzica lub frambezja, jest groźną chorobą zakaźną. Czym się objawia? Jak można się nią zarazić? Czy istnieją skuteczne metody leczenia?

Reklama

Malinica (inaczej jagodzica, frambezja) zaliczana jest do chorób zakaźnych, których czynnikiem etiologicznym są bakterie krętka bladego (Treponema pallidum, subsp. pertenue). Choroba występuje przede wszystkim w biednych rejonach Azji, Ameryki Północnej i Afryki. Jak szacuje WHO, co roku choruje na nią około pięćdziesiąt milionów ludzi. Jagodzica dotyka przede wszystkim skóry i kości, a do zakażenia dochodzi na drodze bezpośredniego kontaktu z chorą osobą. Kontakt z wydzielinami ze zmian skórnych jest główną przyczyną zarażenia, zwłaszcza wtedy, jeśli osoba dotykająca wydzielin ma uszkodzą powłokę skórną lub błony śluzowe.

Objawy malinicy

Na skórze chorego pojawiają się grudki, uwypuklenia, które swoim kształtem przypominają owoce jagodowe (maliny, jagody) – stąd nazwa choroby.
Wyróżnia się następujące stadia choroby:

  • stadium I – na podudziach pojawiają się pojedyncze, sporadycznie występujące zmiany,
  • stadium II – charakterystyczne zmiany pojawiają się w narządach rodnych (głownie w pochwie), odbycie oraz ustach. Węzły chłonne powiększają się, postępuje osłabienie. Chory odczuwa bóle głowy, może pojawić się gorączka. Wraz z postępowaniem choroby pojawia się świąd, zapalenie okostnej, stopniowo pojawiają się zmiany w kościach i stawach, ale również na powierzchni dłoni i podeszwach stóp.
  • stadium III – występują ciężkie uszkodzenia skóry, blizny oraz uszkodzenia w obrębie nosa i gardła. Dochodzi do postępującego zniekształcenia kości i stawów.

Sposoby leczenia jagodzicy

Wysoką skuteczność w leczeniu jagodzicy wykazuje penicylina, która zabija chorobotwórcze bakterie. W przypadku, gdy pacjent jest uczulony na penicylinę, wdraża się leczenie oparte na stosowaniu tetracykliny lub erytromycyny. Wdrożenie leczenia w odpowiednim momencie pozwala na całkowite wyleczenie.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze