Zaloguj
Reklama

Kurkumina pomoże w leczeniu jaskry?

Przyprawy
Fot. medforum
Przyprawy
(0)

Kurkumina bardziej kojarzy się ze składnikiem przypraw niż z lekiem, który może wywołać skuteczny efekt terapeutyczny. Okazuje się, że kurkumina znalazła nowe zastosowanie, co udowodnił zespół naukowców z Londynu.

Reklama

Kurkumina znalazła się w centrum zainteresowań naukowców z Londynu kilka lat temu, kiedy poddawali obserwacji pacjentów, którzy regularnie dodawali do potraw nieco kurkuminy. Już wtedy pierwsze badania sugerowały, że kurkumina chroni komórki siatkówki. Niestety problemem była przenikalność związku bezpośrednio do siatkówki – właśnie tą kwestią postanowili zająć się naukowcy.

Ze względu na to, że kurkumina słabo rozpuszcza się w wodzie, z podobną sytuacją mamy do czynienia w krwioobiegu. Podanie doustne kurkuminy z góry więc było skazane na niepowodzenie, właśnie ze względu na jej słabą rozpuszczalność. Zespół naukowców z University Collage London i Imperial Collage London postawili sobie za punkt honoru opracowanie możliwości bezpośredniego dostarczenia kurkuminy do komórek budujących siatkówkę. W laboratoryjnym zaciszu opracowano krople, które przetestowano na modelowych komórkach jaskry oraz na grupie szczurów laboratoryjnych, które cierpiały na chorobę oczu przypominającą jaskrę.

Wyniki badań są niezwykle obiecujące – zwierzęta, które otrzymywały krople z kurkuminą, charakteryzowały się mniejszym ubytkiem komórek siatkówki, stan gałek ocznych ulegał znacznej poprawie. Co interesujące, krople nie wywoływały żadnych efektów ubocznych w postaci podrażnień czy stanów zapalnych. Czy szykuje się przełom w leczeniu jaskry?

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Benjamin M. Davis et al.: Topical curcumin nanocarriers are neuroprotective in eye disease. „Scientific Reports” 2018, no. 8(11066); doi: 10.1038/s41598-018-29393-8.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze