Zaloguj
Reklama

Krzywa przegroda nosowa - co to oznacza?

Autorzy: Katarzyna Kurek
Twarz
Fot. ojoimages
Twarz
(0)

Przegroda nosowa jest położona na środku jamy nosowej i powinna dzielić ją na dwie równe części. Skrzywienie przegrody nosowej może być wrodzone – związane przykładowo z nieprawidłowym ułożeniem płodu w macicy lub nabyte – w wyniku urazów lub złamań nosa.

Reklama

Można ocenić stan przegrody nosowej za pomocą tomografii komputerowej – jest to badanie trwające kilka minut i pozwalające na szybkie postawienie diagnozy dotyczącej wielkości skrzywienia. Niewielkie skrzywienia przegrody nosowej nie przeszkadzają w codziennym życiu i nie stanowią zagrożenia, jednak zbyt duże skrzywienie może być przyczyną wielu chorób.

U osób ze skrzywioną przegrodą nosową, często pojawiają się trudności w oddychaniu i zaburzenia zdrożności nosa. Wymienione dolegliwości prowadzą do stanów zapalnych gardła, krtani oraz mogą być przyczyną chrapania. Częstym problemem występującym przy tego rodzaju schorzeniu, jest zapalenie zatok, które wynika z ich złej wentylacji oraz utrudnionego przepływu powietrza. Skrzywienie przegrody nosowej leczy się operacyjnie. Zabieg prostowania przegrody nosowej, jest wykonywany w pełnej narkozie i trwa około 40 minut.

Podczas operacji nacina się błonę śluzową nosa i usuwa zbędne chrząstki. Po operacji trzeba unikać wysiłku fizycznego. Problem z przegrodą nosową to nie tylko kwestia kosmetyczna, ale i zdrowotna, więc na pewno warto zdecydować się na leczenie, aby poprawić nie tylko komfort życia codziennego, ale i zapobiec chorobom współistniejącym.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze