Zaloguj
Reklama

Konsekwencje nadużywania środków dezynfekujących – atak superbakterii?

Wirus
Fot. shutterstock
Wirus
(0)

Czy grozi nam atak super bakterii? Stosowanie środków dezynfekujących, poza zwalczaniem drobnoustrojów, może wywołać ich mutacje, które spowodują, że uodpornią się one na stosowane środki chemiczne.

Reklama

Każdy medal ma dwie strony

O superbakteriach, które są odporne na antybiotyki, było głośno jakiś czas temu. Zjadliwe bakterie pojawiały się w wielu miejscach na świecie, a przyczyn ich występowania upatrywano się m.in. w nagminnym stosowaniu antybiotyków do leczenia przeziębienia czy dodawania dużej ilości antybiotyków do produktów spożywczych. Zarówno bakterie, jak i wirusy w niekorzystnym dla nich środowisku mutują, uruchamiając mechanizmy obronne, które mają zapewnić im możliwość przetrwania i dalszego namnażania. 

Nadmiar środków dezynfekujących 

Preparaty na bazie alkoholu skutecznie dezynfekują dłonie, jednak alkohol może potencjalnie generować u drobnoustrojów spontaniczne mutacje. Każda taka mutacja może z kolei sprawić, że nagle patogen stanie się bardziej oporny na działanie czynników, które wcześniej zagrażały mu i osłabiały jego działanie. Potencjalne pojawienie się superbakterii jest związane z poszukiwaniem nowych środków dezynfekujących, które będą skutecznie zabijać drobnoustroje.

Najskuteczniejsze środki dezynfekujące

W dobie pandemii środki dezynfekujące zagościły w naszych domach na dobre. Co najczęściej wchodzi w ich skład? Przede wszystkim etanol i inne alkohole, które skutecznie denaturują białka bakteryjne czy wirusowe, niszcząc tym samym patogeny. Skuteczne są również pochodne chlorków. Przykładowo środki zawierające w swoim składzie alkohol (75-85% etanolu) skutecznie zabijają bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne, nawet tak groźne jak prątki gruźlicy. Dodatkowo są skuteczne w walce z wirusami otoczkowymi (wirusy żółtaczki) czy nieotoczkowymi (rotawirusy czy adenowirusy). Poza etanolem powszechnie stosuje się alkohol benzylowy i izopropylowy

Co robić w czasie pandemii

Jeśli nie jesteście zwolennikami nadmiernej dezynfekcji środkami chemicznymi, korzystajcie z jednorazowych rękawiczek i myjcie ręce w wodzie z mydłem! Higiena jest równie skuteczna jak dezynfekcja!

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze