Zaloguj
Reklama

Komunikat Ministra Zdrowia w sprawie szczepień przeciw COVID-19

Autorzy: Jakub Dróbka
Szczepienia przeciw grypie u osób starszych
Fot. panthermedia
Szczepienia przeciw grypie u osób starszych
(0)

Minister Zdrowia informuje, że rozpoczął się proces wystawiania skierowań do e-rejestracji na szczepienie dawką przypominającą dla wszystkich osób, które ukończyły 50 rok życia oraz pracowników ochrony zdrowia, mających kontakt z COVID-19.

Reklama

Szczepienie dawką przypominającą przeciw SARS-CoV-2 dla osób 50+ oraz pracowników służby zdrowia bezpośrednio narażonych na kontakt z osobami chorymi na koronawirusa rozpoczął się wraz z obwieszczeniem komunikatu przez Ministra Zdrowia w dniu 28.09.2021.

Do przyjęcia szczepienia uprawnieni są także pracownicy służby zdrowia niepowiązani bezpośrednio z medycyną, a jedynie wykonujący funkcje pomocnicze lub administracyjne. Do takich grup zaliczają się salowe, rejestratorzy w recepcji czy służba sprzątająca. Jedynym warunkiem jest udowodnienie, że charakter pracy w placówce był związany z osobami chorymi na COVID-19 lub z materiałami na których potencjalnie może pozostać wirus. Do grupy tej osób zaliczają się takzę uczniowie uczelni medycznych lub szkół, którzy podczas praktyk mieli bezpośredni kontakt z powyższymi czynnikami. 

Dawkę przypominającą należy podać nie wcześniej niż 6 miesiecy od momentu pełnego ukończenia schematu szczepienia przeciw koronawirusowi. Zalecaną szczepionką jest Comirnaty Pfizer-BioNTech (bez znaczenia jaką szczepionką była szczepiona osoba przy pierwszej i drugiej dawce).

Osoby, które szczepienie preparatem firmy AstraZeneca i Johnson & Johnson, przeszły odczuwając zaburzenie odporności lub inne negatywme skutki szczepionki, nie mogą przyjąć dawki przypominającej.

O zdolności do przyjęcia szczepienia przypominającego, przez inne osoby, w każdym wypadku decyduje lekarz.

Cały komunikat można pobrać i przeczytać na stronie: https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-nr-12-ministra-zdrowia-w-sprawie-szczepien-przeciw-covid-19-dawka-przypominajaca-oraz-dawka-dodatkowa-uzupelniajaca-schemat-podstawowy

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze