Zaloguj
Reklama

Kolejny sukces naukowców ze Śląska – robot pomagający w leczeniu chorych na COVID-19

Szpital
Fot. panthermedia
Szpital
(0)

Czy robot może wspomóc walkę z koronawirusem? Jak najbardziej – udowodnili to naukowcy z Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Reklama

Robot asystujący – bo o nim mowa – powstał, aby wspierać pracę pielęgniarek i lekarzy pracujących w szpitalach zakaźnych. Koncepcja robota powstała przy współpracy naukowców z Politechniki Śląskiej i pracowników firm zajmujących się automatyzacją i robotyką przemysłową. Robot wyposażony jest w inteligentny system sterowania, który pozwala ustalić punkt startowy i końcowy, wyznaczyć trajektorię ruchu, a w momencie napotkania przeszkody robot sam modyfikuje trasę, by dotrzeć do celu. Braki kadrowe wśród personelu medycznego, które ujawniły się zwłaszcza w czasie pandemii, wskazują, jak ważne i potrzebne jest wprowadzenie dodatkowych par rąk do pracy – nawet, jeśli to „ręce” robota. Robot z założenia ma wspierać i pomagać biały personel w kontakcie z chorym na chorobę zakaźną, może dowozić konieczne przedmioty bezpośrednio do pacjenta, mierzyć parametry życiowe (np. ciepłotę ciała), umożliwiać komunikację pacjenta z dyżurnym lekarzem dzięki wbudowanej kamerze.

Niewątpliwie tego typu pomoc będzie nieoceniona w walce nie tylko z koronawirusem, ale również w codziennej pracy medyków i innych pracowników ochrony zdrowia. Gratulacje!

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze