Zaloguj
Reklama

Kofeina przed ćwiczeniami pomaga szybciej spalić tłuszcz

Poranna kawa
Fot. shutterstock
Poranna kawa
(0)

Według nowego badania przyjmowanie kofeiny lub picie mocnej kawy na pół godziny przed ćwiczeniami aerobowymi może przyspieszyć spalanie tłuszczu.

Reklama

Autorzy badania wskazali, że działanie kofeiny jest większe, jeśli ćwiczenia wykonywane są po południu, a nie rano.

Zalecenie, aby ćwiczyć rano na czczo w celu zwiększenia utleniania tłuszczu jest powszechne - powiedział dr Francisco Jose Amaro-Gahete, główny autor i fizjolog z Uniwersytetu w Granadzie.

Zalecenie to może jednak nie mieć podstaw naukowych, ponieważ nie wiadomo, czy wzrost ten wynika z ćwiczeń rano, czy z powodu braku jedzenia przez dłuższy czas - dodał badacz.

W ramach badania 15 mężczyzn (o średniej wieku 32 lat) wykonało czterokrotnie próbę wysiłkową w odstępach 7-dniowych. Przyjmowali dawkę 3 mg / kg (3 miligramy na każdy kilogram masy ciała) sproszkowanych ziaren zielonej kawy, odpowiednika mocnej kawy lub placebo rozpuszczonego w wodzie. Każda osoba wykonywała test we wszystkich czterech warunkach w przypadkowej kolejności i przyjmowała kofeinę lub placebo 30 minut przed każdym testem o 8:00 i 17:00.

W dni testowe uczestnicy przyjmowali kofeinę lub placebo i odpoczywali przez 30 minut przed rozpoczęciem ćwiczeń na rowerze. Zespół badawczy ustandaryzował warunki przed każdym testem - w tym godziny, które upłynęły od ostatniego posiłku, spożycie środków pobudzających i wysiłek fizyczny - oraz zmierzył utlenianie tłuszczu, maksymalny pobór tlenu i intensywność ćwiczeń.

Zespół badawczy odkrył, że przyjęcie dawki kofeiny 30 minut przed treningiem aerobowym zwiększyło utlenianie tłuszczu podczas ćwiczeń niezależnie od pory dnia. Jednocześnie tempo spalania tkanki tłuszczowej było większe po południu niż rano dla takich samych godzin.

W porównaniu z placebo kofeina zwiększyła utlenianie tłuszczu o 10,7% rano i 29% po południu. Kofeina zwiększyła również intensywność ćwiczeń o 11% rano i 13% po południu. Maksymalny pobór tlenu był również wyższy po południu.

Wyniki te sugerują, że połączenie ostrego spożycia kofeiny i ćwiczeń o umiarkowanej intensywności po południu stanowi najlepszy scenariusz dla osób pragnących zwiększyć utlenianie tłuszczu w całym ciele podczas ćwiczeń aerobowych.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze