Zaloguj
Reklama

Kiedy mamy do czynienia z NES (Night Eating Syndrome) lub SRED (sleep related eating dis order)?

Kłótnia w rodzinie
Fot. Panthermedia
Kłótnia w rodzinie
(5)

Wiele osób nie wie, iż podjadanie w nocy bądź późno przed snem może oznaczać chorobę. Co ważne, pacjenci Ci w ciągu dnia nie czują potrzeby jedzenia (często jedzą bardzo niewiele lub wcale).

Reklama

Nocne podjadanie może być związane z chorobą i traktowane jest jako zaburzenie w odżywianiu. Wyróżniamy dwie formy tych problemów: zespół nocnego jedzenia (z ang. NES - Night Eating Syndrome) i SRED - (z ang. sleep related eating disorder). SRED jest odmianą (formą) lunatyzmu.


Pacjenci z NES mają problemy z zaśnięciem lub bardo często budzą się w nocy z w celu zjedzenia lub wypicia czegokolwiek (najczęściej są to produkty bogate w tłuszcze oraz węglowodany ale także słodycze). Rano i do południa nie czują głodu więc nie spożywają regularnych, pełnowartościowych posiłków. Jedzenie nocne jest przymusem i koniecznością.


Pacjenci z SRED spożywają różnego rodzaju posiłki w nocy i nie są świadomi tego, iż to czynią. Nie wiedzą co zjadły i wypiły podczas nocnego podjadania a o tym, że coś takiego zaszło dowiadują się od bliskich bądź uświadamia im to bałagan w kuchni. SRED może być związane z innymi zaburzeniami snu. W przypadku zauważenia u siebie wyżej opisanych zachowań konieczna jest wizyta u specjalisty. Należy poznać co jest przyczyną nocnego jedzenia (np. choroby somatyczne, psychiczne, zaburzenia odżywiania) i podjąć stosowne leczenie.
 

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze