Zaloguj
Reklama

Jesienne zmiany nastroju

Autorzy: Ewa Chodkowska
Smutek, załamanie, depresja
Fot. ojoimages
Smutek, załamanie, depresja
(5)

Jesień to okres w którym zły nastrój zaczyna przeważać nad dobrym.

Reklama

Podczas ponurych i chłodnych dopada nas tzw. jesienna chandra zwana również depresją sezonową (SAD). Według badań zaczyna się w okresie od października do marca, kwietnia. Częściej zaburzenia te dotyczą kobiet i dzieci niż mężczyzn.

Główne objawy to:

  • problemy z pamięcią i koncentracją,
  • lęk,
  • uczucie smutku,
  • wzmożona senność,
  • uczucie przewlekłego zmęczenia
  • nadmierna drażliwość.

Przyczynami SAD jest niedobór światła słonecznego, które jest odpowiedzialne za produkowanie serotoniny (tzw. Hormon szczęścia). Dodatkowo w okresie jesieni zostaje zaburzony cykl produkcji melatoniny – hormonu produkowanego przez szyszynkę. Hormon ten jest odpowiedzialny za dobowy rytm. Ma on wpływ na samopoczucie oraz kontroluje sen.

W długie zimowe noce wzrasta jego stężenie, które wywołuje senność oraz apatię. W przypadku słabego nasilenia SAD skuteczna jest fototerapia, która polega na naświetlaniu pacjenta światłem nasilającym produkcję serotoniny, a hamującym syntezę melatoniny. Przy wielu objawach SAD stosuje się leczenie środkami przeciwdepresyjnymi.

Naturalne działanie antydepresyjne posiada również dziurawiec lekarski. Podczas jego stosowania należy unikać ekspozycji na słońce, ponieważ zawiera on związek fotouczulający.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze