Zaloguj
Reklama

Jazda na rowerze jest dobra dla serca

Autorzy: Klaudia Tomala
Źródło: Focus nr 224, maj 2014
Jazda na rowerze
Fot. ojoimages
Jazda na rowerze
(5)

Podczas jazdy na rowerze wykonujemy wysiłek aerobowy (tlenowy), którego efektem jest polepszenie wydolności oddechowej.

Reklama

Usprawnienie działania układu oddechowego przekłada się na polepszenie pracy serca i układu krążenia. Dochodzi do zwiększenia ukrwienia serca i rozwoju krążenia obocznego, oraz do obniżenia zapotrzebowania tego mięśnia na tlen. Oznacza to obniżenie ryzyka wystąpienia zawałów serca.

Szybszy obieg krwi w naszym ciele umożliwia szybsze dostarczanie tlenu do tkanek. Stała dostawa tlenu do mięśni zapobiega ich szybkiej męczliwości oraz powstawaniu “zakwasów”. Ponadto jazda na rowerze może być prewencją w powstawaniu żylaków. W czasie skurczu mięśni łydki dochodzi do pobudzenia krążenia żylnego w tej części ciała (aktywacja “pompy łydkowej”), co zapobiega tworzeniu się skrzepów wewnątrz naczyń (żylaków).

Jeżdżąc na rowerze możemy pozbyć się zbędnych kilogramów, zmniejszyć widoczność cellulitu, odciążyć nadużywane mięśnie. Istotnym faktem przemawiającym za jazdą na rowerze jest to, że tego typu sport nie obciąża stawów.

Ponadto wysiłek wykonywany w czasie przejażdżki ma pozytywny wpływ na nasz system immunologiczny - poprawia naszą odporność. I co najważniejsze, wyprawy rowerowe znacznie polepszają nasze samopoczucie, które jest bardzo ważnym elementem wpływającym na nasze zdrowie.

Reklama
(5)
Komentarze