Jakie hormony odpowiadają u kobiet za wahania nastroju?

"Huśtawka nastrojów" jest charakterystyczna dla kilku okresów w życiu kobiety: dojrzewanie, koniec cyklu miesiączkowego, ciąża, menopauza.
Cykliczność jest uwarunkowana zmianami poziomu hormonów, głównie estrogenów i progesteronu, które wywierają wpływ na ogólny nastrój oraz samopoczucie. Naturalne wahania poziomu hormonów płciowych mają często skutek w wystąpienu tak zwanego zespołu napięcia przedmiesiączkowego, który pojawia się w lutealnej fazie cyklu.
Dolegliwości natury psychicznej, którymi objawia się PMS to drażliwość, wybuchowość, niepokój i obniżony nastrój. Stres pogłębia dodatkowo niekorzystne działanie hormonów - obniża poziom progesteronu co skutkuje brakiem owulacji.
Nagły spadek poziomu estrogenów lub ich niedobór w fazie menopauzy może nawet powodować wystąpienie stanów depresyjnych - to jednak może nasilić się pod wpływem czynników psychospołecznych.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Lipińska-Szałek A., et al. "Wpływ czynników biologicznych i psychospołecznych na psychiczne aspekty okresu okołomenopauzalnego." Prz Menopauz 6 (2003): 55-61.
Olajossy M., Gerhant A. "Zespół napięcia przedmiesiączkowego i przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne-problem z pogranicza psychiatrii i ginekologii." Curr Probl Psychiatry 12.2 (2011): 163-170.