Zaloguj
Reklama

Jak wygląda pandemia koronawirusa w szkołach?

Autorzy: Jakub Dróbka
Dzieci w szkole
Fot. panthermedia
Dzieci w szkole
(0)

Pandemia COVID-19 daje się zauważyć na każdym kroku naszego codziennego życia. Jak ochrona przed wirusem wygląda w szkołach i uczelniach wyższych?

Reklama

Rok szkolny rozpoczął się na dobrę i jak zapewnia Minister Zdrowia, w najbliższej przyszłości nie grozi nam nauczanie zdalne. Jak zatem szkoły chronią się przed wirusem i jakie są środki zapowbiegawcze rozprzestrzenianiu się pandemii?

Szczepienia

W szkołach organizowane są szczepienia klas lub grup uczniów, oczywiście wszystko dobrowolnie i bez przymusu dyrekcji. Kadra pedagogiczna również zachęcana jest do szczepień.

Dezynfekcja

Przed i po każdej lekcji obowiązkowa jest dezynfekcja powierzchni płaskich, krzeseł, biurek oraz przyrządów używanych przez uczniów i nauczycieli w trakcie lekcji (klawiatur, myszek komputerowych, tablic czy pomocy naukowych). Szkoła jest też zobowiązana do wietrzenia sal lekcyjnych po każdej lekcji i umieszczenia odpowiednich tablic informujących o zasadach higieny i dezynfekcji w szkole.

Higiena

Do szkoły uczeń przychodzi zdrowy, a więc nie wykazujący objawów choroby. Zalecanem jest częste mycie rąk wodą z mydłem wg zaleceń Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Uczniowie zasłaniają usta i nos podczas kichania czy kaszlu oraz unikają dotykania się w okolicach tych miejsc. 

Maseczki i dystans

Jeśli w szkole, w miejscu wspólnym, dostępnym dla każdej klasy niemożliwe jest zachowanie dystansu conajmniej 1,5 m, uczniowie zobowiązani są do założenia maseczki ochronnej. Nie zaleca się spędzania przerw w miejscach wspólnych jak korytarz czy aula szkolna. 

Personel szkolny i nauczyciele

Wszyscy pracownicy szkoły i kadra pedagogiczna, powinni zostać poinformowani o zasadach ochrony przez wirusem. Ogranicza się kontakt pracowników szkolnych z uczniami i nauczycielami do minimum. W placówce szkolnej należy ustalić także bezpieczny i korzystny dla każdej klasy plan dnia w którym zawarte będą takie punkty jak korzystanie z boiska szkolnego czy biblioteki. 

Wszytskie zalecenia i wytyczne znajdują się na stronie Ministerstwie Zdrowia w formie załączników: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wytyczne-mein-mz-i-gis-dla-szkol-podstawowych-i-ponadpodstawowych-obowiazujace-od-1-wrzesnia-2021-r

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze