Zaloguj
Reklama

Jak uchronić się przed przeziębieniem?

Autorzy: Ewa Chodkowska
Katar
Fot. Pantherstock
Katar
(5)

Przeziębienie to wirusowa choroba zakaźna górnych dróg oddechowych.

Reklama

Głównymi objawami są:

  • gorączka,
  • ból gardła,
  • kaszel i katar.

Przeziębienie jest dość częste w okresie jesieni oraz zimy kiedy nasz organizm jest osłabiony. Najlepszą metodą na uniknięcie choroby jest szczepionka przeciw grypie sezonowej. Badania udowodniły, że szansę na grypę u dorosłych tą metodą obniżono o ok. 80%. Szczepionka ta nie daje 100% gwarancji, ale zmniejsza nasilenie oraz czas trwania objawów i samej choroby.

Częste mycie rąk jest równie skutecznym sposobem na uniknięcie przeziębienia. Pozbywamy się w ten sposób zarazków, które przedostały się na nasze ciało w czasie dotykania klamek, poręczy schodów, uchwytów w autobusach itp. Zarazki często występują na biurkach, włącznikach światła, blatach, klamkach, telefonach, pilotach itp. Należy, więc często i dokładnie przemywać te rzeczy, które są używane przez dużą liczbę osób.

Aby unikać przeziębienia nie powinno się dotykać rękami oczu, nosa ani ust. W ten sposób zarazki oraz bakterie szybko przedostaną się do naszego organizmu i wywołają choroby. Picie dużej ilości płynów zwiększa naszą odporność oraz umożliwia organizmowi lepsze zwalczanie wirusów. Należy pić od 6-8 szklanek wody dziennie (w upalne dni więcej) oraz unikać kofeiny.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze