Zaloguj
Reklama

Jak rozpoznać Zespół Przewlekłego Zmęczenia?

Autorzy: Katarzyna Kurek

Źródło: Etiologia zespołu przewlekłego zmęczenia z uwzględnieniem zaburzeń funkcjonowania autonomicznego układu nerwowego, Anna Bitner, Jacek J. Klawe, Paweł Zalewski, Małgorzata Tafil-Klawe, Probl Hig Epidemiol 2013, 94(1): 6-8
Ból głowy
Fot. Pantherstock
Ból głowy
(0)

Nieuzasadnione poczucie zmęczenia, które trwa powyżej 6 miesięcy i towarzyszą mu objawy przypominające przeziębienie, takie jak: ból gardła, powiększone węzły chłonne, bóle głowy, bóle mięśni/stawów, zaburzenia pamięci i koncentracji, nadmierna senność, bezsenność –mogą być podstawą do rozpoznania schorzenia, zwanego Zespołem Przewlekłego Zmęczenia –CFS (Chronic Fatique Syndrome). Jako jednostka chorobowa zespół CSF został zdefiniowany w 1988 roku przez Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób.

Reklama

Niewytłumaczalne zmęczenie może występować u 1 na 1000 osób. Najczęściej zespół występuje w grupie wiekowej 20-40 lat, częściej u kobiet rasy białej, aktywnych zawodowo. W Polsce rozpoznanie tej choroby jest bardzo rzadkie.

Etiologia Zespołu Przewlekłego Zmęczenia nie jest do końca jednoznacznie poznana, jednak badania sugerują, że może mieć podłoże genetyczne, immunologiczne, psychologiczne albo być wynikiem zaburzeń hormonalnych lub zakażeń wirusowych.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika, że 11 z 16 milionów pracujących Polaków subiektywnie odczuwa przemęczenie. Szczególnie okres jesienno-zimowy sprzyja pojawieniu się tej dolegliwości, nie tylko ze względu na niskie temperatury powietrza, ale również brak słońca, choć w tym roku wyjątkowo można zauważyć anomalie pogodowe,dzięki którym zimowe dni wydają się cieplejsze oraz bardziej słoneczne w porównaniu do poprzednich lat.

Niezależnie od tego, czy utrzymujące się zmęczenie może być efektem choroby, czy też nie, to warto podjąć działania, mające na celu redukcję stresu, jako głównego czynnika przyczyniającego się do spadku aktywności. Po ciężkim dniu pracy można wygospodarować sobie odrobinę czasu na relaks. Ciepła kąpiel z olejkami aromatycznymi, dobra książka lub film, słuchanie ulubionej muzyki to tylko niektóre z form pomagającym w odprężeniu się po stresującym dniu. Wszystko zależy od tego, na co mamy akurat ochotę i czas.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze