Zaloguj
Reklama

Jak rozmawiać z kimś, kto zmaga się z depresją?

Autorzy: Zofia Matuszczyk
Depresja u mężczyzny
Fot. panthermedia
Depresja u mężczyzny
(0)

Depresja. Choroba, z którą zmagają się miliony, jedno z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Bardzo prawdopodobne że znasz kogoś, kto na nią cierpi. Rozmowa z taką osobą jest zazwyczaj niełatwa. Niezwykle istotne jest, aby dobrze dobierać słowa. Niemniej jednak wsparcie i kontakt z innymi osobami są bardzo ważne dla osób chorych na depresję. Przypomina to im, że nie są sami. Jak więc prowadzić rozmowę? Odpowiedź znajdziecie poniżej. 
 

Reklama

Jak poznać, że bliska nam osoba może mieć depresję?

Symptomów depresji jest wiele. Ważne jest, aby je zauważyć i zaoferować pomoc. Zwracajmy szczególnie uwagę na poniższe oznaki tej choroby:

  • mamy wrażenie, że daną osobę przestały obchodzić rzeczy wcześniej dla niej ważne – może to być praca, związek, rodzina, seks czy też hobby,

  • zaburzenia snu – spanie mniej lub więcej niż zazwyczaj,

  • stracenie lub zyskanie na wadze,

  • smutek, drażliwość, zmienne usposobienie, uczucie beznadziejności trwające więcej niż dwa tygodnie.     

Co mówić osobie zmagającej się z zaburzeniami psychicznymi?

Gdy zauważymy, że z bliską nam osobą jest źle lub opowie nam ona o swoich problemach, warto jest wiedzieć, co możemy powiedzieć, a jakich sformułowań powinniśmy unikać. Pamiętajmy, że najważniejsze jest to, abyśmy wysłuchali tę osobę.

  1. Czy chciałbyś porozmawiać? Pamiętaj, że jestem tutaj dla Ciebie.

Osoba chora na depresje nie zawsze może być skora do rozmowy. Mimo to świadomość, że nie jest ona sama i może liczyć na Ciebie, będzie dla niej z pewnością pomocna. Zapewnijmy ją, że w momencie, gdy będzie gotowa, porozmawiamy z nią. Unikajmy za to stwierdzenia „inni mają gorzej od Ciebie”. Ono zdecydowanie nie będzie pomocne. Możemy za to powiedzieć, że chcieliśmy sprawdzić, co u nich, bo zauważyliśmy, że ostatnio wydawali się smutni.

  1. Jesteś dla mnie ważny. Jak mogę Ci dzisiaj pomóc?

Osoby zmagające się z depresją mogą mieć problemy z motywacją do wykonywania nawet tych podstawowych czynności. Zapytajmy więc, co możemy dla nich zrobić. Czy potrzebują naszego towarzystwa podczas zakupów i przyrządzenia pełnowartościowego posiłku? A może chcą, abyśmy do nich zadzwonili rano i upewnili się, że wstali i poszli na czas do pracy? Takie proste gesty mogą mieć dla nich istotne znaczenie. Pokazują takiej osobie, że się dla nas liczy. Unikajmy za to sugerowania, że nikt nie mówił, że życie będzie proste i sprawiedliwe i że taka osoba ma przestać się nad sobą użalać. Takie sformułowania mogą mieć bardzo negatywny efekt.

  1. Możliwe, że nie do końca rozumiem, przez co przechodzisz, ale możesz na mnie liczyć. Nie jesteś sam. Przejdźmy przez to razem.

Depresja często sprawia, że czujemy się samotni i przytłoczeni. Dlatego też ważne jest okazywanie osobie chorej naszego wsparcia i podkreślanie naszej obecności. Jeśli sami przeżyliśmy depresję, możemy im opowiedzieć o naszych zmaganiach i o tym, jak z tego wyszliśmy. Pamiętajmy jednak, aby skupiać się na drugiej osobie, nie na nas. Nie mówmy, że wiemy, jak ta osoba się czuje, bo kiedyś czuliśmy się przez kilka dni źle. Nie umniejszamy ich zmagań i powagi ich choroby. 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze