Zaloguj
Reklama

Jak prawidłowo korzystać z soczewek kontaktowych?

Soczewki kontaktowe
Fot. shutterstock
Soczewki kontaktowe
(0)

Nosisz soczewki kontaktowe? Jeśli chcesz przedłużyć ich żywotność oraz zapewnić sobie komfort widzenia, koniecznie przestrzegaj zasad prawidłowego dbania o soczewki.

Reklama

Kilka rad na początek

W przypadku, gdy nosisz soczewki kontaktowe – nigdy nie noś ich dłużej, niż zaleca producent. Soczewki, które są uszkodzone, należy wyrzucić. Jeśli używasz soczewek przeznaczonych do stosowania w ciągu dnia, nie zostawiaj ich na gałce ocznej na noc. Sen w soczewkach dziennych może wywołać uczucie suchości oka oraz może pojawić się problem ze zdjęciem soczewek. W przypadku stosowania leków okulistycznych, nie powinno się nosić soczewek kontaktowych – chyba, że lekarz okulista zaleci inaczej. Jeśli uprawiasz sporty wodne – zadbaj o noszenie wodoszczelnych okularów. Jeśli jesteś alergikiem, zastosuj soczewki jednodniowe w sytuacji, gdy objawy alergii ulegają nasileniu. Pamiętaj o regularnych wizytach u okulisty – zaleca się odbywanie wizyt kontrolnych minimum raz do roku, a w przypadku rozpoczęcia stosowania soczewek – raz na pół roku. Jeśli odczuwasz ból, zaczerwienienie, swędzenie czy przymglenie – niezwłocznie zgłoś się do lekarza okulisty, który pomoże rozwiązać problem.

Jak należy czyścić soczewki

Do czyszczenia soczewek należy używać tylko przeznaczonych do tego płynów. Nie myj soczewek w wodzie z mydłem! Po wyjściu soczewki z oka, umieść ją na suchej dłoni i delikatnie zakropl soczewkę płynem dezynfekującym. Po umyciu soczewek umieść je w pojemniczku ze świeżym płynem. Pamiętaj, aby pojemniczek utrzymywać  w należytej czystości!

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze