Zaloguj
Reklama

Jak pościć bezpiecznie i świadomie?

Autorzy: FACE IT
Słodycze w diecie
Fot. panthermedia
Słodycze w diecie
(0)

22 lutego zaczęliśmy Wielki Post – niezwykle ważny czas według kalendarza liturgicznego w Kościele Katolickim, mający przygotować nas do obchodów świąt Wielkiej Nocy. Podejmujemy w tym czasie wiele postanowień o odmówieniu sobie jakiejś przyjemności i traktujemy to przede wszystkim jako ćwiczenie duchowe.

Reklama

Post jednak nie jest praktyką jedynie dla osób wierzących, a jego początki sięgają daleko do najstarszych znanych nam cywilizacji stworzonych przez człowieka. Stanowić może nie tylko doskonałe ćwiczenie duchowe, ale również ratunek dla naszego zmęczonego zachodnim stylem życia ciała… Pościć można samemu, ale warto także rozważyć dołączenie do grupy osób, które poszczą wspólnie w tym samym czasie, aby móc wspierać się wzajemnie i wymieniać doświadczeniem z osobami, które przeżywają to samo. Jedną z takich grup zrzesza Odmładzanie na surowo…

Wokół poszczenia narosło wiele kontrowersji, powstało sporo szumu informacyjnego i jednocześnie pojawiło się mnóstwo informacji szkodliwych czy też po prostu nieprawdziwych.

– Faktem jest, że okresowy post może mieć wspaniały wpływ na nasze ciało i umysł. Szkodliwym kłamstwem natomiast jest przekonanie, że można go bezpiecznie robić bez przygotowania mentalnego i fizycznego – w tym przypadku przeprowadzenie całego postu bez nieszczęśliwych wypadków będzie istnym cudem – komentuje Mariusz Budrowski.

Przygotowanie do postu

Absolutnie najważniejszym aspektem każdego rodzaju postu – niezależnie od tego czy decydujemy się na post wodny, suchy, oparty o soki warzywne, post warzywno-owocowy dr Dąbrowskiej czy po prostu odmawiamy sobie jakiegoś konkretnego produktu (słodyczy, alkoholu, mięsa) – jest przygotowanie mentalne do czekającego nas wyzwania.

Należy zastanowić się, dlaczego to robimy i dla kogo oraz jakich efektów oczekujemy. Warto też postawić sobie konkretny cel – może to być zgubienie kilogramów, poprawienie parametrów w wynikach krwi, zmniejszenie, czy zlikwidowanie zmian skórnych. Polecam też przede wszystkim, aby praktykowanie postu było wyjątkowym czasem w Twoim życiu, który poświęcisz właśnie dla siebie. Nie powinieneś zatem być w tym czasie nadmiernie pochłonięty życiem innych, życiem zewnętrznym. Celem postu powinno być zajrzenie do wewnątrz, zarówno we własne ciało jak i ducha. Jeżeli motywacja będzie właściwa, efekty będą znacznie lepsze niż gdybyś miał ten czas spędzić skupiając się na tym, co cię omija zamiast na tym, co zyskujeszradzi Mariusz Budrowski, który od lat praktykuje posty oraz pomaga innym je przechodzić i dodaje:W kwestii fizycznego przygotowania do postu warto przed, przynajmniej na kilka dni wcześniej odstawić całkowicie mięso i jak najmniej jeść pokarmów przetworzonych przemysłowo. Polecam serdecznie, aby wypełnić jadłospis takimi rzeczami jak szejki, świeżo wyciskane soki i surowe jedzenie. Wówczas sam post będzie dla organizmu i jego nawyków znacznie mniejszym szokiem.

Przebieg postu

Jeżeli przystępujesz do postu po raz kolejny zapewne już wiesz „z czym to się je”. Jeżeli to twój pierwszy raz, musisz wiedzieć, że post (zwłaszcza ten całkowity podczas którego pijemy wyłącznie wodę) to okres, w którym nasz organizm przechodzi duże zmiany, a jednocześnie (mimo braków procesów trawiennych) intensywnie pracuje. Możesz zatem odczuwać różne, dosyć specyficzne dolegliwości czy amplitudę energetyczną w swoim ciele (raz ogrom energii i poczucie, że jesteś w stanie przenosić góry a raz kompletne opadnięcie z sił). Prawdopodobne są również bóle głowy, katar czy okresowe odnawianie się starych dolegliwości lub nasilenie obecnych. Będą to jednak wyłącznie chwilowe tzw. „kryzysy ozdrowieńcze”. Troszkę w myśl popularnego powiedzenia: „aby się polepszyło musi się najpierw pogorszyć”. Z jednej strony ważne jest, aby pozostawać w tym czasie w ruchu, uprawiać regularną aktywność fizyczną. Z drugiej strony nie należy się forsować. Zaleca się zatem w tym okresie przede wszystkim spacery, spokojniejsze i lżejsze odmiany jogi czy też pływanie.

Wychodzenie z postu

Ważnym elementem postu jest wychodzenie z niego. Niezależnie od rodzaju postu, jaki podjęliśmy, pamiętając o naszych celach, wychodźmy z ograniczeń powoli i rozsądnie. Absolutnie nie rzucajmy się od razu na stałe jedzenie i na produkty, które specjalnie przed postem odstawialiśmy. Może to spowodować nawrót wszystkich dolegliwości, które udało nam się zwalczyć dzięki głodówce, pojawienie się nowych, ponowny przyrost wagi i inne negatywne skutki takie jak rozstrój żołądka.

Z tego również powodu ważne jest mentalne przygotowanie do postu – jeśli wiesz, po co to robisz, łatwiej będzie ci nie tylko wytrwać, ale również zacząć po poście i procesie oczyszczania zdrowszy tryb życia…

Efekty postu

Do efektów prawidłowo przeprowadzonego postu (np. wodnego czy warzywno-owocowego) należą między innymi: likwidacja (przynajmniej częściowa) stanów zapalnych i złagodzenie dolegliwości bólowych. Poprawi się również funkcjonowanie układu odpornościowego, ciało przejdzie proces oczyszczania się ze złogów nagromadzonych w przeszłości. Post może mieć ogromny wpływ na cofnięcie się objawów typowych dla chorób cywilizacyjnych, autoimmunologicznych oraz jedzeniozależnych takich jak: cukrzyca, łuszczyca, reumantoidalne zapalenie stawów czy atopowe zapalenie skóry. Nastąpi także utrata nadprogramowych kilogramów, chociaż jest to zaledwie efekt uboczny przy wszystkich innych korzyściach, który pozwoli ci poczuć się lżej…

Przeciwwskazania do postu

Dobre przygotowanie do postu, zarówno pod względem mentalnym jak i fizycznym, to podstawowy warunek, który jednocześnie eliminuje większość przeciwwskazań do rozpoczęcia swojej przygody z poszczeniem. Jest jednak szereg schorzeń i zaburzeń, głównie związanych z naszą psyche, które wykluczają możliwość całkowicie bezpiecznego poszczenia. Głównym przeciwwskazanim są choroby psychicznie, szczególnie te związane z niezdrową relacją z jedzeniem, jak bulimia czy żarłoczność psychiczna.

Wykluczone jest jednak również poszczenie w ciąży – twój organizm jest w tym czasie poddawany wystarczająco dużemu wysiłkowi, post nie jest zatem dobrym pomysłem, zwłaszcza, że post ma to do siebie, że powoduje uwalnianie się toksyn zgromadzonych latami w ciele do krwi, a ta powędruje wówczas bezpośrednio do dziecka, które nosisz w brzuchu – oczywiście ujmując to w sporym uproszczeniu.

Skonsultować się z lekarzem należy także, kiedy przyjmujemy różnego rodzaju leki np. na krzepliwość krwi czy na depresję (brak pożywienia przez dłuższy czas może znacząco zmienić działanie tych substancji).

Pamiętaj zatem, aby dobrze się przygotować i mieć odpowiednie wsparcie, zarówno w najbliższych jak i innych osobach, które będą pościć jednocześnie z tobą!

Piśmiennictwo

Informacja prasowa

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze