Zaloguj
Reklama

Jak dbać o zdrowie psychiczne w czasie pandemii?

Praca zdalna
Fot. shutterstock
Praca zdalna
(0)

Pandemia koronawirusa znacząco zmieniła naszą codzienność, co gorsze – nawet wtedy, kiedy zagrożenie zarażeniem tym patogenem znacząco się zmniejszy, następstwa pandemii będziemy odczuwać jeszcze przez raczej dłuższy niż krótszy czas. COVID-19 z pewnością nie zniknie wkrótce z naszego życia – jak więc obecnie, w dobie pandemii, można dbać o równowagę i o zdrowie psychiczne?

Reklama

Obecnie, przez COVID-19, wiele osób pracuje zdalnie, z domu. Dla jednych sytuacja ta jest korzystna, innym z kolei ciężko się w niej odnaleźć. Ludziom należącym do drugiej grupy polecić można to, aby jak najbardziej starali się oni oddzielić życie domowe od zawodowego. Nie jest to łatwe, ale jednak możliwe. Warto wyznaczyć sobie jedno, konkretne miejsce, w którym to będą wypełniane obowiązki zawodowe. Korzystnie jest dbać o stałe godziny pracy – wielokrotne odrywanie się od obowiązków negatywnie wpływa na koncentrację, przedłuża czas wykonywania pracowniczych zadań i sprawia, że mamy wrażenie, że pracując w domu, pracujemy ciągle.

Pewne panujące w naszym kraju, związane z koronawirusem, obostrzenia zostały wycofane, inne mają być zniesione w najbliższym czasie, już teraz jednak wiadomo, że izolacja społeczna obowiązywać będzie raczej przez długi czas. Niektórym osobom bardzo ciężko znieść rozłąkę ze znajomymi czy rodziną – polecić im można podtrzymywanie kontaktów z najbliższymi przy pomocy dostępnych komunikatorów czy poprzez regularne rozmowy telefoniczne. Warto również pomyśleć o tym, że kwarantanna jest okresem, kiedy można zrobić różne rzeczy, na które wcześniej – z różnych powodów – brakowało czasu.

Ryzyko zarażenia koronawirusem, utraty pracy, jak i niepewność dotycząca tego, w jaki sposób będzie w najbliższym czasie funkcjonować cały świat, bywają źródłem nasilonego nawet lęku. Wtedy, gdy przykre myśli pojawiają się w głowie często, warto próbować skupić się na czymś innym, a doniesienia medialne śledzić jak najrzadziej. W sytuacji zaś, gdy pacjent czuje, że sam nie daje sobie rady, powinien jak najszybciej sięgać po pomoc – wielu psychiatrów oraz psychologów oferuje porady w formie telewizyt.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze