Zaloguj
Reklama

Interakcje suplementów diety z lekami

Autorzy: Katarzyna Kurek
Stosowanie leków
Fot. ojoimages
Stosowanie leków
(0)

Na opakowaniach suplementów diety (czosnek, aloes, żeń-szeń) nie znajdziemy informacji o ich działaniach niepożądanych, interakcjach z innymi substancjami i przeciwwskazaniach, dlatego warto poznać konsekwencje równoległego stosowania wybranego suplementu z lekiem.

Reklama

Preparaty zawierające czosnek mogą przykładowo zmniejszać działanie antybiotyków i leków kardiologicznych, a także zwiększają ich wydalanie. Czosnek stosowany w celu obniżenia cholesterolu, poprawy krążenia może zwiększać działanie przeciwzakrzepowe produktów leczniczych i prowadzić do samoistnych krwawień.

Wzrasta również ryzyko uszkodzenia wątroby podczas stosowania leków przeciwgorączkowych (paracetamolu) z suplementami z czosnkiem, dlatego warto zrezygnować z tych preparatów podczas kuracji przeziębieniowej.

Żeń-szeń korzystnie działa na sprawność fizyczną, witalność oraz pomaga zredukować wagę, jednak nie powinien być stosowany z lekami przeciwcukrzycowymi, ponieważ może zwiększać ich stężenie. Ponadto żeń-szeń podwyższa ciśnienie tętnicze niwelując tym samym działanie leków na nadciśnienie.

Powszechnie stosowany aloes może wywoływać toksyczne zapalenia wątroby, gdy wejdzie w interakcje z lekami nasercowymi. Stosując go z lekami moczopędnymi wzrasta ryzyko reakcji alergicznych.

Jeśli decydujemy się na zakup suplementu diety, warto zastanowić się czy nie zaszkodzi nam zamiast pomóc. Należy przed zakupem poszukać informacji na temat jego interakcji z przyjmowanymi przez nas lekami, aby uniknąć niepożądanych reakcji organizmu.

Pamiętać należy o tym, że wszystkie substancje obce, jakie wprowadzamy do organizmu mogą ze sobą oddziaływać i osłabiać lub wzmacniać swoje działanie, dlatego udając się do lekarza w celu leczenia choroby warto wspomnieć o stosowanych przez nas suplementach diety.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze