Zaloguj
Reklama

HIV w Polsce - nowo wykryte zakażenia

Autorzy: Biuro Organizacyjne Pozytywnie Otwarci, informacja prasowa, zdjęcia: ojoimages
Strzykawka
Fot. ojoimages
Strzykawka
(5)

W roku 2011 wykryto w Polsce około 1300 nowych zakażeń HIV. To o ponad 30 proc. więcej niż w roku 2010!. Odnotowano ponadto aż 237 nowych zachorowań na AIDS.

Reklama

Statystyki są nieubłagalne. O zakażeniu HIV wie w Polsce już blisko 16 tysięcy osób. Około 1300 osób dowiedziało się o tym w zeszłym roku – to absolutny rekord w historii Polski. W poprzednich latach nowo wykrytych zakażeń bywało około 900. Co gorsza, szacuje się, że w rzeczywistości zakażonych może być około 45 tysięcy. Niestety większość nigdy nie zrobiła badań w kierunku HIV i pozostaje śmiertelnym zagrożeniem dla siebie oraz swoich bliskich. Mało tego: wśród 16 tys. świadomych zakażenia, jedna trzecia nie korzysta z opieki lekarskiej i nie przyjmuje leków, które są w Polsce dostępne i w pełni refundowane. W sumie oznacza to, że około 35 tysięcy Polaków to tykające bomby, które w każdej chwili mogą zakazić wirusem swoich partnerów seksualnych.

Prof. Andrzej Gładysz, specjalista Chorób zakaźnych z Akademii Medycznej we Wrocławiu powtarza od lat: jedynym kluczem do powstrzymania epidemii HIV w Polsce jest edukacja. I właśnie edukacji ma służyć druga już edycja konkursu Pozytywnie Otwarci.

A problemów – i to poważnych - nie brakuje. Pierwszy to rosnąca liczba nowych zakażeń w grupie osób powyżej 50 roku życia. HIV już dawno nie jest problemem tylko tzw. grup ryzyka, czyli osób przyjmujących narkotyki dożylnie czy MSM, czyli mężczyzn utrzymujących kontakty seksualne z mężczyznami. Od lat wiadomo, że rośnie grupa zakażeń wśród osób heteroseksualnych.

Teraz widać też, że HIV zakażamy się coraz później. Jest to zresztą zgodne z trendem światowym. Profesor Christopher Coleman z University of Pennsylvania School of Nursing twierdzi, że HIV coraz częściej zakażają się kobiety w średnim wieku. To podwyższone zagrożenie dotyczy zwłaszcza kobiet rozwiedzionych, które – zdaniem profesora - mają tendencję do relatywnie częstego zmieniania partnerów seksualnych i nie stosują prezerwatyw, ponieważ nie obawiają się już ciąży.

Drugi, szczególnie bolesny dla ochrony zdrowia w Polsce, problem to osoby, u których wykrywane jest zakażenie, ale które nie przychodzą następnie do lekarzy i nie przyjmują leków. Nie reagują ani na wezwania Krajowego Centrum ds. AIDS, ani na kampanie społeczne organizacji pozarządowych. Nie wiadomo dokładnie, dlaczego tak się dzieje. Faktem jest jednak, że w Polsce żyje około 5 tysięcy osób, które wiedzą o swoim zakażeniu i nic z tym nie robią potencjalnie stanowiąc ogromne zagrożenie dla reszty społeczeństwa.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze