Zaloguj
Reklama

Haluksy i sposoby, jak sobie z nimi radzić

Masaż stóp
Fot. ojoimages
Masaż stóp
(0)

Wystająca kość w okolicach palucha to zmora niejednej osoby. Skąd się biorą haluksy? Jak je leczyć? Co zrobić, by zmniejszyć ból w czasie chodzenia?

Reklama

Haluksy – co jest przyczyną ich powstawania?

Haluksy mogą pojawić się na skutek uwarunkowań genetycznych. Jednak większa część osób, które borykają się z tym problemem, ma haluksy powstające na skutek działania czynników zewnętrznych, np. żle dobranego obuwia. Haluksy dotykają przede wszystkim kobiet, które z chęcią noszą buty na wysokim obcasie. Objawiają się one deformacją w okolicy dużego palca, bólami kości śródstopia, pojawianiem się bolesnych odcisków, a w konsekwencji problemami z chodzeniem.

Leczenie haluksów oparte jest na stosowaniu szeregu dostępnych metod, które pozwalają na zmniejszenie bólu i stopniowe przywrócenie prawidłowego ustawienia palucha. Na rynku dostępne są separatory międzypalcowe, plastry na haluksy, osłony z miękkiego silikonu, specjalne wkładki do butów czy ortezy korekcyjne. Pamiętajmy, że haluksy to problem, z którym warto zgłosić się do specjalisty – niekiedy warto przemyśleć wariant operacji chirurgicznej, która pomoże zniwelować problem.

Pamiętajmy, kluczową rolę w powstawaniu haluksów mają źle dobrane buty – warto więc inwestować w dobrze dobrane obuwie, które nie tylko będzie elegancko prezentować się na stopie, ale przede wszystkim nie spowoduje ich deformacji.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze