Zaloguj
Reklama

Grypa żołądkowa - przyczyny, objawy, leczenie

Autorzy: Katarzyna Kurek
Ćwiczenia
Fot. ojoimages
Ćwiczenia
(0)

Okres jesienno-zimowy sprzyja zwiększonej zachorowalności na grypę żołądkową (powszechnie nazywaną „jelitówką”), którą można zarazić się głównie drogą kropelkową, ale również poprzez kontakt z przedmiotami codziennego użytku, warzywami i owocami – zanieczyszczonymi norowirusami i rotawirusami.

Reklama

Choroba rozwija się przez krótki okres czasu – 1 lub 2 dni od zarażenia. Pierwsze objawy grypy (wymioty, biegunka, bóle brzucha) mogą być pomylone z zatruciem lub ciążą. Innymi objawami towarzyszącymi grypie żołądkowej są gorączka i ogólne osłabienie.

Objawy żołądkowo-jelitowe mijają najczęściej bez powikłań. Przy chorobie powinno zastosować się odpowiednią dietę, która pomoże stłumić męczące nas dolegliwości. Zalecane są między innymi „sucharki” i picie dużej ilość wody . Grypa jelitowa jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci i osób starszych, ponieważ silne biegunki mogą prowadzić do odwodnienia.

Należy unikać kontaktu z osobami chorującymi, ponieważ bardzo szybko można się zarazić. Chory człowiek może zarażać przed wystąpieniem objawów, w czasie choroby, ale i również kilka dni po przebytej chorobie. Niestety nie można uodpornić się na wirus grypy żołądkowej, ponieważ przechodzi on mutacje i uodporniając się na jeden typ możemy „złapać” inny.

Najprostszym sposobem na zapobieganie grypy żołądkowej jest przestrzeganie zasad higieny. Częste mycie rąk szczególnie w miejscach publicznych, to jedno z najważniejszych zaleceń mogących nas uchronić przed tym wirusem.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze